Na emeryturę - tylko nie w czerwcu

 Osoby, które planują przejście na emeryturę i złożenie wniosku powinni poczekać do lipca. To kwestia zasad waloryzacji składek. Nie ma obowiązku składania wniosku o emeryturę natychmiast – świadczenie to prawo, a nie obowiązek.

 

Czerwiec to nie najlepszy miesiąc by złożyć wniosek o emeryturę. Lepiej poczekać do lipca, bo wówczas wysokość emerytury będzie sporo wyższa.

Dlaczego tak jest? Powodem są zasady waloryzacji składek. Waloryzację przeprowadza się po to, żeby składki ubezpieczonych nie straciły na wartości. Ci, którzy przejdą na emeryturę w czerwcu będziesz korzystać z waloryzacji rocznej. Jeśli poczekają do lipca skorzystają z waloryzacji kwartalnych.

- Ci, którzy osiągną wiek emerytalny w czerwcu nie muszą składać od razu wniosku. Emerytura to prawo nie obowiązek, lepiej wybrać rozwiązanie bardziej korzystne i wstrzymać się ze złożeniem wniosku - informuje Bożena Bielawska, p.o. rzecznika regionalnego ZUS w Małopolsce.

Waloryzacje kwartalne są zróżnicowane. Najwyższa przypada za pierwszy kwartał – ją stosuje ZUS  do obliczenia wysokości emerytur przyznawanych  w lipcu, sierpniu i wrześniu. Dlatego emerytura wyliczona w lipcu będzie wyższa od czerwcowej.

- Na Salach Obsługi Klientów w każdej jednostce ZUS przyjmują doradcy emerytalni. Jeśli przyszły emeryt ma wątpliwości zachęcam, aby przed złożeniem wniosku skontaktował się z naszym doradcą. Przy pomocy kalkulatora emerytalnego doradca  wyliczy prognozowaną wysokość emerytury, wyjaśni również na czym polega waloryzacja – dodaje Bożena Bielawska.

05.06.2018
Twój komentarz:
Ankieta
| | | |