Pięć siłowni i stref relaksu

 Pięć Otwartych Stref Aktywności powstanie w gminie Zakliczyn. Składać się będą z siłowni plenerowych oraz stref relaksu, a na ich urządzenie Ministerstwo Sportu i Turystyki przekaże zakliczyńskiemu samorządowi 125 tys. zł. Szacunkowy koszt zadania wynosi 250 tysięcy złotych.

 

Znane są wyniki naboru pierwszej edycji Programu rozwoju małej infrastruktury sportowo-rekreacyjnej o charakterze wielopokoleniowym – Otwarte Strefy Aktywności (OSA). Tylko w 2018 roku w całej Polsce powstanie 1 530 stref sportowo-rekreacyjnych.

Program cieszył się olbrzymim zainteresowaniem. Do Ministerstwa Sportu i Turystyki wpłynęło 1416 wniosków, z czego pozytywnie zaopiniowano 792 na łączną kwotę ponad 54 mln zł. - Aż 78 procent pozytywnie rozpatrzonych wniosków pochodzi z obszarów wiejskich – podkreśla Witold Bańka, Minister Sportu i Turystki. - W ciągu dwóch lat przeznaczymy na budowę Otwartych Stref Aktywności 100 mln zł. Dzięki tej kwocie powstanie około 3000 ogólnodostępnych, bezpłatnych, wielopokoleniowych stref sportowo-rekreacyjnych. Jest to projekt prospołeczny. Zależy nam, by OSA były miejscami spotkań i aktywności całych rodzin – dzieci, rodziców i seniorów.

O dofinansowanie z rządowego programu budowy OSA mogły ubiegać się jednostki samorządu terytorialnego, podmioty posiadające osobowość prawną, np. stowarzyszenia, fundacje czy spółdzielnie mieszkaniowe.

W gminie Zakliczyn siłownie ze strefami relaksu powstaną w pięciu miejscowościach – Zakliczynie, Stróżach, Wesołowie, Słonej i Dzierżaninach. Dawid Chrobak, Burmistrz Miasta i Gminy Zakliczyn zapowiada, że obiekty małej infrastruktury gotowe będą już jesienią tego roku. Koszt ich przygotowania wyniesie 250 tysięcy złotych, a dofinansowanie z budżetu resortu 150 tysięcy złotych.

Otwarte Strefy Aktywności będą ogólnodostępnymi plenerowymi miejscami sportu, rekreacji i odpoczynku, w skład których wejdą: urządzenia siłowni zewnętrznej oraz strefa relaksu i gier (m. in. stół do gry w szachy). Mają sprzyjać integracji społecznej i być skierowane do różnych grup wiekowych. - Uruchomienie programu poprzedziliśmy badaniami, z których wynika, że wielofunkcyjne strefy aktywności znajdują się w czołówce najbardziej pożądanych obiektów infrastruktury sportowo-rekreacyjnej. OSA jest odpowiedzią na to zapotrzebowanie. Olbrzymie zainteresowanie Programem tylko to potwierdziło – twierdzi Jarosław Stawiarski, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki.

12.06.2018
Twój komentarz:
Ankieta
| | | |