Śladem Armii Krajowej i akcji „Burza” w Tarnowie

 W dniach 17 i 18 czerwca Muzeum Armii Krajowej odwiedzi Tarnów. Na Rynku  stanie mobilna wystawa prezentująca pamiątki i dokumenty dotyczące akcji „Burza” przeprowadzonej w 1944 roku przez żołnierzy AK. W niedzielę odbędą się pokazy grup rekonstruktorskich, spotkania z historykami, zbiórka pamiątek po żołnierzach AK. Następnego dnia, od 10.00 do 15.00, odbędą się spotkania dla dzieci i młodzieży szkolnej.

 

Podczas pikniku historycznego można będzie wziąć udział w wielkoformatowej grze edukacyjnej, obejrzeć pokazy grup rekonstruktorskich a także zobaczyć repliki broni i unikatowe zdjęcia. Pracownicy Muzeum AK będą zachęcać mieszkańców do przekazywania pamiątek i świadectw o wydarzeniach związanych z działalnością Armii Krajowej. Materiały te uzupełnią interaktywną mapę prezentującą aktywność AK w Małopolsce.

Akcja „Burza” rozpoczęła się w styczniu 1944 r. w związku z wkroczeniem Armii Czerwonej na Wołyń. Celem militarnym akcji było wyparcie armii niemieckiej z ziem II Rzeczypospolitej, samodzielnie lub wraz z armią radziecką, natomiast celem politycznym przejmowanie władzy przez cywilne struktury Polskiego Państwa Podziemnego na wyzwolonych spod okupacji niemieckiej terenach i wystąpienie przed Sowietami w roli gospodarza. Działania polskiego podziemia zaangażowały dziesiątki tysięcy osób i objęły swym zasięgiem znaczny obszar wschodnich terenów dawnej Rzeczpospolitej.

Rozkaz rozpoczęcia akcji „Burza w regionie ”  wydał 26 lipca 1944 roku płk Edward Godlewski ps. „Garda”, Komendant Okręgu Krakowskiego AK.

W Obwodzie tarnowskim utworzono I batalion „Barbara”, w którego skład weszło 14 placówek, łącznie ponad cztery tysiące ludzi. Najważniejszą bitwę, uważaną za jedną z największych bitew obronnych oddziałów partyzanckich na terenie Polski południowej, stoczono na Jamnej,. Po zaciętej walce partyzantom, zaatakowanym przez kilkutysięczne oddziały niemieckie, udało się znaleźć luki w okrążeniu i wyprowadzić ponad pół tysiąca ludzi. W odwecie Niemcy zamordowali 27 mieszkańców Jamnej. Ostatnią z potyczek na ziemi tarnowskiej była „Akcja Maślana” na drodze w Lubince, gdzie zniszczono niemiecki transport przewożący żywność.

Mobilna wystawa „Śladem Armii Krajowej i Mapa Akcji „Burza” w Małopolsce” w Tarnowie  pozostanie przez dwa dni. W niedzielę, 17 czerwca od 11.00 do 16.00 odbędą się pokazy grup rekonstruktorskich, spotkania z historykami, zbiórka pamiątek po żołnierzach AK, zaplanowano także wystawę multimedialną i konkursy z nagrodami.

W poniedziałek, 18 czerwca od 10.00 do 15.00 odbędą się spotkania dla dzieci i młodzieży szkolnej, szkolne drużyny będą mogły spróbować swoich sił w grze wielkoformatowej „Śladem Akcji Burza i AK”, zaplanowano także spotkania z historykami i edukatorami z Muzeum AK. Udział w grze historycznej wymaga wcześniejszych zapisów pod adresem: akcjaburza@muzeum-ak.pl.

Projekt jest realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

 

12.06.2018
Twój komentarz:
Ankieta
| | | |