Dni Pamięci Żydów Galicyjskich

 Po raz kolejny Muzeum Okręgowe w Tarnowie i Komitet Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej w Tarnowie, wspólnie z miejskim samorządem organizują Dni Pamięci Żydów Galicyjskich „Galicjaner Sztetl”. Inauguracja odbędzie się 14 czerwca o godzinie 12.00 w lesie Buczyna w Zbylitowskiej Górze w formie uroczystości modlitewnej.

 

Muzeum Okręgowe w Tarnowie oraz Komitet Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej w Tarnowie zapraszają na kolejną edycję Dni Pamięci Żydów Galicyjskich „Galicjaner Sztetl”.

Wydarzenie, organizowane od 1996 roku, ma na celu upamiętnienie dawnych mieszkańców i współtwórców kulturalnego, politycznego i społecznego oblicza dzisiejszej Małopolski.

Inauguracja „Galicjaner Sztetl” odbędzie się tradycyjnie w lesie Buczyna w Zbylitowskiej Górze, gdzie 76 lat temu funkcjonariusze SS i policji niemieckiej, podczas tzw. „pierwszej akcji” zamordowali kilka tysięcy Żydów przebywających w Tarnowie. W uroczystości modlitewnej, która rozpocznie się 14 czerwca o godzinie 12.00 uczestniczyć będą jak zwykle, duchowni, przedstawiciele władz samorządowych a także przedstawiciele lokalnej społeczności.

Tego samego dnia odbędzie się jeszcze Marsz Pamięci na cmentarz żydowski w Tarnowie oraz wieczorny koncert pod bimą.

Na program imprez, w dniach od 14 do 24 czerwca, złożą się również m.in. otwarcie wystawy fotografii Dariusza Kobylańskiego, projekcja filmu w kinie „Marzenie” i zwiedzanie z przewodnikiem cmentarza żydowskiego w Tarnowie.

Tegorozmne Dni Pamięci Żydów Ga;licyjskich zakończy konecert pod bimą Orkiestry Klezmerskiej Teatru Sejneńskiego w dniu 24 czerwca o godzinie 21.00.

 

Program:
14 czerwca

12.00 - Spotkanie modlitewne na miejscu kaźni tarnowskich Żydów, Las Buczyna w Zbylitowskiej Górze
13.30 - Marsz Pamięci na cmentarz żydowski w Tarnowie z dawnego Placu Magdeburskiego, początek ul. Juliana Goslara (obok Przedszkola Publicznego nr 6)
14.15 - Uroczyste odsłonięcie, po zakończonej konserwacji, pomnika upamiętniającego Zagładę tarnowskich Żydów na cmentarzu żydowskim w Tarnowie
21.00 - Koncert pod bimą, zespół Ta Shma Orchestra (Nowy York)

 

15 czerwca

20.00 - Galeria „Na płocie”, otwarcie wystawy fotografii Dariusza Kobylańskiego „Szachrit”, Skwer Starej Synagogi
21.00 - Koncert pod bimą, zespół Porto Meskla (Kraków)

 

16 czerwca

17.00 - Projekcja filmu Mariana Marzyńskiego „Skibet/Htikvat”, kino „Marzenie”. Po filmie spotkanie z jednym z bohaterów, Jerrym Bergmanem, emigrantem 1968 roku

 

17 czerwca

11.00 - 13.00 - Zwiedzanie z przewodnikiem cmentarza żydowskiego w Tarnowie
21.00 - Koncert pod bimą, zespół Klezmafour (Polska)

 

24 czerwca

21.00 - Koncert pod bimą, Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego (Sejny)

 

13.06.2018
Twój komentarz:
Ankieta
| | | |