Salon Poezji Jana Polkowskiego

 Miejska Biblioteka Publiczna w Tarnowie zaprasza 17 czerwca o godzinie 11.00 na kolejne spotkanie w Salonie Poezji. W Tarnowskim Centrum Kultury gościem spotkania „Świat to tylko powietrze” będzie Jan Polkowski. Wstęp wolny.

 

Jan Polkowski będzie gościem i bohaterem spotkania w Salonie Poezji, na które zaprasza Miejska Biblioteka Publiczna w Tarnowie do Tarnowskiego Centrum Kultury 17 czerwca o godzinie 11.00.

Wiersze poety czytać będą Monika Wenta i Tomasz Wiśniewski, oprawę muzyczną zapewni Helena Lis, a gospodarzem spotkania będzie Tadeusz Trytek.

- Salon będzie próbą ukazania głównych wątków poezji Jana Polkowskiego. Prezentacją utworów, które zmuszają do refleksji nad naszą duchową kondycją, znaczeniem tradycji i dziedzictwa kultury w życiu współczesnego pokolenia. Odautorski komentarz będzie cennym uzupełnieniem i wskazówką do odczytania tych wierszy – zapraszają organizatorzy. Wstęp jest wolny.

Jan Polkowski – poeta, dziennikarz, eseista i wydawca. Działacz opozycji demokratycznej w PRL. Współtwórca Studenckiego Komitetu Solidarności, powstałego po zamordowaniu w 1977 r. Stanisława Pyjasa. Internowany w stanie wojennym. Współzałożyciel i redaktor naczelny funkcjonujących w latach 80. podziemnych wydawnictw KOS i ABC. Do 1989 r. wiersze publikował tylko w drugim obiegu i tam też spotkały się one z uznaniem krytyków (m.in. Jana Błońskiego). Dziś uważany za najwybitniejszego poetę „Pokolenia 1976”. W latach dziewięćdziesiątych założył i redagował „Czas Krakowski”. Jest autorem dziewięciu samoistnych tomów wierszy (plus kilku wyborów poezji), powieści „Ślady krwi” i zbioru esejów „Polska moja miłość”.

Rodzinnie związany z Wileńszczyzną w swojej twórczości poetyckiej motywem głównym uczynił refleksję nad polskim losem, zwłaszcza w kontekście walki z dwoma totalitaryzmami XX wieku.

14.06.2018
Twój komentarz:
Ankieta
| | | |