Cmentarz w Łowczówku pięknieje

 Trwają prace przy budowie infrastruktury turystycznej obok cmentarza wojennego w Łowczówku. W dwóch etapach realizowana będzie także renowacja samego cmentarza. Koszt prac wyniesie 600 tysięcy złotych. Pierwszy etap zakończy się w październiku, przed obchodami stulecia odzyskania niepodległości.

 

Trwają prace przy budowie infrastruktury turystycznej obok cmentarza wojennego nr 171 w Łowczówku. W najbliższych tygodniach rozpocznie się również renowacja samego cmentarza. - W ramach tych prac powstaje między innymi parking dla samochodów, miejsce na grill, wiata i stół z ławeczkami - mówi Ryszard Stankowiski, zastępca Wójta Gminy Pleśna. - Teren będzie oświetlony lampami hybrydowym. Planujemy także zainstalowanie monitoringu obiektu i terenu.

Całość prac realizowana jest w ramach projektu „Źródlany Szlak”, finansowanego z funduszy europejskich z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego. Kosztorys opiewa na kwotę 600 tysięcy złotych. Prace renowacyjne na cmentarzu realizowane będą w dwóch etapach. Pierwszy zakończy się w październiku 2018 roku, drugi w czerwcu roku przyszłego. Zakres prac będzie obejmował remont kamiennego muru ogrodzenia, remont nagrobków, alejek cmentarza, renowację kamiennych schodów, tablicy pamiątkowej przy wejściu do cmentarza, a także wykonanie renowacji blaszanego zadaszenia kaplicy, krzyży żeliwnych i nagrobku generała Gustawa Łowczowskiego. - Środki na ten cel w wysokości 200 tys. zł pozyskane zostały z budżetu państwa. Wsparcie finansowe w kwocie 270 tys. zł zapewnił również Wojewoda Małopolski. Umożliwią one sfinansowane całego, zaplanowanego zakresu prac na cmentarzu - tłumaczy Józef Knapik, Wójt Gminy Pleśna.

- Planujemy, iż Zlot Niepodległościowy na cmentarzu wojennym w Łowczówku w bieżącym roku będzie finałem powiatowych obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Zaproszenie na nasze uroczystości przyjął Prezydent RP Andrzej Duda. To ważne, iż właśnie w tym roku uda się zadbać o otoczenie samego cmentarza i przeprowadzić na nim część prac renowacyjnych - podsumowuje starosta tarnowski Roman Łucarz.

25.06.2018
Twój komentarz:
Ankieta
| | | |