Startuje „JAZZ-owy Rynek”

 W piątek, 29 czerwca, rozpoczyna się w Tarnowie już XI Jazzowy Rynek - Letni Festiwal Jazzu Tradycyjnego. Na plenerowej scenie gościć będziemy m.in. Jazz Band Ball Orchestra, Old Timers, czy Miskolc Dixieland Band. Nie zabraknie także lokalnych jazzmanów, takich jak Leliwa Jazz Band, którzy są organizatorami Festiwalu. Podczas pierwszego koncertu, o godzinie 19.00, wystąpią: Leliwa Jazz Band, Barek Szu i Te Fajne Dziewczyny, JBBO & Stanley Breckenridge (USA).

 

W lipcowe piątki tarnowski Rynek już po raz jedenasty rozkołyszą dźwięki jazzu tradycyjnego. Tarnowskie Towarzystwo Jazzu Tradycyjnego „Leliwa” zaprasza na kolejny Letni Festiwal Jazzu Tradycyjnego „JAZZ-owy Rynek” – cykl koncertów plenerowych z udziałem wyjątkowych gości. Impreza odbędzie się w ramach United Europe Jazz Festival, przedsięwzięcia, które obejmuje festiwale w Salgótarjan (Węgry), Bańskiej Bystrzycy (Słowacja), Hradec Kralove (Czechy), a także w miejscowościach związanych z Małopolską Wiosną Jazzową (Zakopane, Krynica, Tarnów).

Sercem festiwalu będzie scena plenerowa na tarnowskim Rynku, ale liczne imprezy odbędą się również w klubie festiwalowym Bombay Music. Już tradycyjnie każdy z koncertów na Rynku zwieńczony będzie głośną i barwną paradą nowoorleańską z udziałem publiczności.
Po koncertach na Rynku organizatorzy zapraszają do klubu Bombay Music, gdzie odbędą się Jam Session's z udziałem gości Festiwalu oraz tarnowskich jazzmanów.
Podczas tegorocznego „Jazzowego Rynku" usłyszymy cenione w środowisku jazzowym zespoły oraz solistów z Polski, jak i zagranicy, m.in. Jazz Band Ball Orchestra & Stanley Breckenridge, Five O'clock Orchestra, Miskolc Dixieland Band, Leliwa Jazz Band, czy Bartek Szu i Te Fajne Dziewczyny.

Wstęp na wszystkie imprezy festiwalowe jest wolny. Podczas pierwszego koncertu wystąpią: Leliwa Jazz Band, Barek Szu i Te Fajne Dziewczyny, JBBO & Stanley Breckenridge (USA).

Leliwa Jazz Band powstał w 1978 roku i działa przy Tarnowskim Centrum Kultury. Nazwa zespołu pochodzi od herbu „Leliwa” przynależnego założycielom miasta Tarnowa. Początkowa nazwa Ragtime Capella podkreślała preferowanie ragtime, lecz z czasem repertuar rozszerzono o standardy jazzu lat dwudziestych i trzydziestych. Aranżacje utworów nawiązują do najlepszych tradycji tego gatunku - jazzu nowoorleańskiego, szczególnie zespołów Hot Five i Hot Seven Louisa Armstronga.

Jest laureatem m.in. nagrody „Złota Tarka 2005”, zdobytej na XXXV Old Jazz Meeting w Iławie. Wyróżniony nagrodą „Uskrzydlony - 2005” za wkład w promocję miasta Tarnowa. Doroczne ankiety miesięcznika Jazz Forum - Jazz Top klasyfikują tarnowian w połowie pierwszej dziesiątki zespołów tradycyjnych. Zespół corocznie bierze udział w wielu festiwalach w kraju i za granicą. W 2006 roku zespołowi przypadł zaszczyt reprezentować polski jazz tradycyjny na Euro Jazz Festival - Rueil-Malmaisone pod Paryżem. Zaproszony do udziału w 44 International Dixieland Festival Drezden 2014. Jest gospodarzem dorocznego festiwalu „Jazzowy Rynek” w Tarnowie. Leliwa Jazz Band regularnie występuje w jazz-klubie Bombay Music w Tarnowie. Skład zespołu: Stanisław Stańczyk (trąbka), Józef Partyka (puzon), Kazimierz Partyka (saksofon altowy, saksofon tenorowy), Kazimierz Król (klarnet), Roman Bartnicki (perkusja, suzafon), Roman Starzec (kontrabas, tarka) i Edward Wnęk (banjo, aranżacje).

Zespół Bartek Szu & Te Fajne Dziewczyny powstał wiosną 2016 r. Grupę tworzą: tarnowski kompozytor, pianista i aranżer Bartek Szułakiewicz oraz trzy śpiewaczki: Katarzyna Kalita, Katarzyna Olszewska i Joanna Partyka. Zespół wykonuje popularne standardy jazzowe, piosenki z pogranicza muzyki pop i swing, popularne melodie filmowe oraz autorskie kompozycje lidera. Atutami zespołu są piękne głosy solowe, zniewalająca uroda wokalistek, pieczołowicie dobierane kostiumy, pomysłowe aranżacje, trzygłosowy śpiew i repertuar złożony z nieprzemijających przebojów.

Jazz Band Ball Orchestra to fenomen na skalę polską i światową. Trudno znaleźć zespół, który byłby aktywny przez ponad pół wieku i wciąż cieszył się niesłabnącym powodzeniem fanów – od kilku dekad JBBO zdobywa pierwsze miejsce w kategorii „jazz tradycyjny” w ankiecie czytelników pisma Jazz Forum. Jazz Band Ball został utworzony w 1962 przez krakowskiego trębacza Jana Kudyka. Grupa zadebiutowała na Konkursie Amatorskich Zespołów Jazzowych Polski Południowej i od razu zdobyła pierwszą nagrodę, w następnym roku JBBO zwyciężyła w konkursie festiwalu Jazz Nad Odrą. Wkrótce zaczęła występować w Polsce (Jazz Jamboree) i za granicą, m.in. w Czechosłowacji, NRD, Austrii. Koncertowała na festiwalach w Hadze, Oberhausen oraz wielokrotnie na Dixieland Jazz Jubilee w Sacramento, gdzie powstał nawet fan club zespołu. Początkowo JBBO wykonywała muzykę dixielandową. Z upływem czasu styl zespołu ewoluował – dziś ich muzyka jest syntezą jazzu nowoorleańskiego, swingu z elementami bebopu, bluesa, polskiego folkloru i latino. Duży udział w tych zmianach mieli nowi członkowie zespołu, szczególnie Wojciech Groborz, znakomity pianista i aranżer oraz perkusista Wojciech Jamioł. JBBO współpracowała z wieloma wybitnymi muzykami oraz wokalistkami z Polski, Europy i USA. Obecnie rolę wokalisty i showmana pełni Stanley Breckenridge, amerykański wokalista jazzowy. Koncertował z ogromnym powodzeniem we Francji, w Hong Kongu, na Węgrzech, w Japonii, Wielkiej Brytanii i w Polsce. Występuje również na koncertach w Stanach Zjednoczonych. Oprócz koncertów solo Stan Breckenridge występował m. in. z wieloma sławami takimi jak Madeleine Albright, Bill Cosby, Nancy Sinatra, John Travolta, John Wayne. Stan Breckenridge jest autorem programu „Education Through Music Performance“ („Edukacja przez muzykę“) dla osób w każdym wieku, który obejmuje serię wykładów ilustrowanych muzyką mających na celu przekazanie wiedzy o muzyce, osobach ją kształtujących, kulturze oraz historii. JBBO zagrają w składzie: Bogdan Wysocki (trąbka, wokal), Jarosław Kaczmarczyk (klarnet, saksofony), Marek Michalak (puzon, wokal), Wojciech Groborz (fortepian), Tolek Lisiecki (kontrabas), Wiesław Jamioł (perkusja) oraz Stanley Breckenridge.

 

Program imprez:

28 czerwca, godz. 20.00 - restauracja Bombay Music

Koncert klubowy: Stanley & His Boys

29 czerwca, godz. 19.00 - tarnowski Rynek

Leliwa Jazz Band (Tarnów)

Bartek Szu & Te Fajne Dziewczyny (Tarnów)

JBBO & Stanley Breckenridge (USA)

Parada nowoorleańska

godz. 22.30 - restauracja Bombay Music

Jam Session

27.06.2018
Twój komentarz:
Ankieta
| | | |