Nie żyje płk Jerzy Pertkiewicz

 30 czerwca zmarł w wieku 98 lat pułkownik Jerzy Pertkiewicz, Honorowy Obywatel Miasta Tarnowa, żołnierz kampanii wrześniowej i Armii Krajowej, harcerz, członek organizacji kombatanckich. Honorowym Obywatelem Tarnowa był od 30 października 2017 roku.

 

30 czerwca rano zmarł w wieku 98 lat Honorowy Obywatel Miasta Tarnowa, pułkownik Jerzy Pertkiewicz.

Urodzonego 25 lutego 1920 roku w Czortkowie nad Seretem w województwie tarnopolskim pułkownika Pertkiewicza, tarnowianie znali przede wszystkim jako żołnierza kampanii 1939 roku wrześniowej i Armii Krajowej (pseudonim „Drzazga").

Z wojskiem związał się zaraz po maturze, kiedy odbył przeszkolenie wojskowe w szkole podchorążych rezerwy piechoty w Szczypiornie. Podczas kampanii wrześniowej 1939 walczył m.in. w bitwie nad Bzurą.

Po rozpoczęciu akcji „Burza" trafił do 16 pułku piechoty Armii Krajowej, gdzie był dowódcą plutonu 3. kompanii strzeleckiej „Regina" w batalionie „Barbara". W 1944 roku za wkład w walkę zbrojną z okupantem został promowany przez komendanta krakowskiego okręgu AK do stopnia podporucznika

Po wojnie studiował farmację na Uniwersytecie Jagiellońskim, w 1979 roku obronił na Akademii Medycznej w Krakowie pracę doktorską w dziedzinie nauk farmaceutycznych. W latach osiemdziesiątych pracował w Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Tuchowie.

Od czasów szkolnych był aktywny w harcerstwie, a w późniejszych latach w organizacjach kombatanckich.

Za zasługi wojenne odznaczony został m.in. Krzyżem Srebrnym Virtuti Militari, Krzyżem Walecznych, Krzyżem Partyzanckim, Krzyżem AK, Medalem za Warszawę, Medalem Wojska (czterokrotnie) oraz Krzyżem Kampanii Wrześniowej przyznanym przez rząd emigracyjny RP.

Za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej odznaczony został także Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2005 roku otrzymał stopień majora, w 2008 roku podpułkownika, a w 2011 roku stopień pułkownika. Rada Miejska w Tarnowie nadała płk. Jerzemu Pertkiewiczowi tytuł Honorowego Obywatela Miasta w dniu 30 października 2017 roku.

30.06.2018
Twój komentarz:
Ankieta
| | | |