„Żużel w sztuce” w tarnowskim BWA

 Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie zaprasza 6 lipca na wernisaż wystawy „Żużel w sztuce”. Wystawa prezentuje historię żużla oraz dzieła współczesnych artystów poświęcone tej dyscyplinie sportu. Prace będzie można oglądać w Tarnowie do 26 sierpnia. Wystawie towarzyszy plenerowa ekspozycja „Pionierskie lata tarnowskiego żużla”.

 

W piątek, 6 lipca o godzinie 18.00, w Biurze Wystaw Artystycznych w Tarnowie odbędzie się wernisaż wystawy „Żużel w sztuce”. Uczestnicy zbiorowej ekspozycji to: Paweł Althamer, Wojciech Bąkowski, Cezary Bodzianowski, Michał Jankowski, Marcin Maciejowski, Przemysław Matecki, Maciej Milewski, Tomasz Mróz, Lech Okołów, Dominika Olszowy, Agnieszka Ruszczyńska-Szafrańska, Wilhelm Sasnal, Kazimierz Urbański oraz Jacek Wróbel. Kuratorem wystawy jest Dawid Radziszewski, a ekspertem żużlowym Robert Noga. Prace będzie można oglądać w Tarnowie do 26 sierpnia.

Wystawa prezentuje historię żużla oraz dzieła współczesnych artystów poświęcone tej dyscyplinie sportu. - Do udziału w projekcie zaprosiliśmy najwybitniejszych przedstawicieli polskiej sceny sztuki współczesnej, którzy prezentują obrazy, rzeźby oraz prace dźwiękowe – piszą organizatorzy. - W części historycznej pragniemy zarysować szerszy kontekst „czarnego sportu” i spojrzeć na jego historię nie tylko przez pryzmat wyników drużyn czy poszczególnych zawodników, ale m.in. polityki wypełniania wolnego czasu realizowanej przez władze PRL, zmian w okresie transformacji ustrojowej, współczesnej profesjonalizacji i pełnej komercjalizacji świata sportu. Zgromadziliśmy pokaźną liczbę lokalnych pamiątek wypożyczonych od klubów i prywatnych kolekcjonerów, z czego znakomita większość nie była nigdy prezentowana w instytucjach kultury. Wiele spośród nich jest na bardzo wysokim poziomie plastycznym, stanowią znakomity przykład projektowania graficznego, medalierstwa czy małej formy rzeźbiarskiej.

Partnerami wystawy są Miejski Ośrodek Sztuki w Gorzowie Wielkopolskim i BWA w Zielonej Górze.

W Tarnowie wystawie towarzyszy plenerowa ekspozycja „Pionierskie lata tarnowskiego żużla”, przygotowana przez Roberta Nogę, prezentująca m.in. fotografie z archiwów: Adama Gomółki i Roberta Nogi. Tę plenerową wystawę oglądać będzie można na płycie Rynku w Tarnowie do 31 sierpnia.

03.07.2018
Twój komentarz:
Ankieta
| | | |