Teatry uliczne w Tarnowie

 Po raz drugi w Tarnowie odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych. Przez dwa dni - 6 i 7 lipca na tarnowskim rynku będzie można oglądać przedstawienia teatrów ulicznych z Chile, Wielkiej Brytanii, Francji, Belgii, Izraela, Korei Południowej i Ukrainy. Będzie to 31. edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ulicznych.

 

„Ulica” to jedno z najstarszych w tej części Europy wydarzeń, poświęconych światowemu teatrowi plenerowemu. Festiwal, organizowany przez Teatr KTO z Krakowa, odbywa się od 1988 roku, a rok temu po raz pierwszy gościł również w Tarnowie. Tak będzie i tym razem – spektakle będzie można oglądać na rynku 6 i 7 lipca od godziny 18.00. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

Spotkanie z teatrami ulicznymi rozpocznie się spektaklem Mr Tartuffo „Przeciąganie liny”, który łączy żonglerkę, sztukę balansowania, magicznej iluzji i komedii. Pokazywany na całym świecie niezwykły występ mówi o granicach, jakie sobie codziennie narzucamy i o możliwościach ich przekraczania, jeśli uzyskamy pomoc innych ludzi. Spektakl potrwa 45 minut.

O 19.00 rozpocznie się półgodzinny pokaz iluzji, przygotowany przez artystów z Wielkiej Brytanii i Korei Południowej, zatytułowany „Zadymiony klub jazzowy”. Piątkowy wieczór zakończy się występem francusko – belgijskiej Orchestre International du Vetex. To grupa kilkunastu muzyków z Flandrii, Walonii i Północnej Francji. Od momentu założenia orkiestry w roku 2004 zagrała ona ponad 800 koncertów, od imprez dla lokalnych społeczności do wielkich festiwali.

Następnego dnia na rynku odbędą się cztery kolejne spektakle, przygotowane przez teatry z Francji, Korei Południowej, Ukrainy i Izraela. O godzinie 18.00 Francuzi z Compagnie Albedo zaproszą na mobilne, burleskowe przedstawienie „Wielcy Bracia”, w którym użyją 2,5-metrowych kukieł, o szyjach wyciąganych w górę do trzech metrów. Czterej inspektorzy ubrani w gumowce, płaszcze przeciwdeszczowe i dwuogniskowe okulary wtopią się w tłum, będą śledzić przechodniów, ścigać ich i obserwować. La Compagnie Albedo to teatr uliczny założony w 1994 roku. Grupa uczestniczyła w najważniejszych wydarzeniach teatralnych i zaprezentowała ponad dwa tysiące przedstawień w kilkudziesięciu krajach.

„Interakcja” to z kolei pokaz teatru tańca z Korei Południowej, a „The Happy Hour Show” przygotowali artyści z Izraela - Duo Looky. Moriya Ya-Ya Ventura i Gal Baz Rothfeld są od sześciu lat parą zarówno na scenie, jak i poza nią. Od momentu ukończenia szkoły cyrkowej Carampa w 2014 roku, stale podróżują i występują w wielu krajach świata.

Ostatnią niedzielną propozycją będzie spektakl Kijowskiego Teatru Ulicznego „Highlights” - „Korowód Tańca”. Spektakl trwa godzinę, ma stworzyć niepowtarzalną karnawałową atmosferę, w której dominuje muzyka flamenco, rock & roll, pop dance, a nawet ukraińska hołubka.

6 i 7 lipca, przed prezentacjami, od godziny 16.00 do 18.00, na Rynku odbywać się będą warsztaty dla dzieci przygotowane przez Fundację Kultury i Sztuki – „i Kropka”.

 

Program:

Piątek, 6 lipca, Rynek

18.00 - Mr Tartuffo (Chile)

Przeciąganie liny (45 minut)

Autor i wykonawca: Robert Richard Pincheira

19.00 - The Charming JAY (Wielka Brytania/Korea Południowa)

Smoky Jazz Club (Zadymiony klub jazzowy) (30 minut)

Scenariusz i reżyseria: JAY. P

Wykonawca: JISOO PARK

20.00 - Orchestre International du Vetex (Francja/Belgia)

Fifavela Fever (90 minut)

Kompozytor: Thomas Morzewski

Wykonawcy: Dries Degrande (suzafon ), Jacob Willem (saksofon barytonowy ), Pieter Dubois (puzon), Tomas Bulcaen (puzon ), Benoit Blanc (puzon), Annelies Remaut  (perkusja), Dimitri Simoen (perkusja), Lye Bruneel (perkusja), Laurent Dionet (saksofon ), Matthieu Gassie (saksofon ), Jean-Baptiste Lison ( saksofon), Thomas Morzewski (trąbka ), Matthieu Levecque (trąbkat), Loes Coolen (trąbka), Jan Cuvelier (trąbka)

 

Sobota, 7 lipca, Rynek

18.00 - Compagnie Albedo (Francja)

Les Bigbrôzeurs (Wielcy Bracia Big Brothers) (ok. 30 minut)

Reżyseria i projekty: Stephane Clement

Wykonawcy: Stephane Clement, Fabrice Duval, Florence Leire, Francoise Boccadifoco

18.30 - The Seed Dance Project Group (Korea Południowa)

Interakcja (15 minut)

Autor i wykonawca Kwang Min Kim & Kyung Hwa Hong

19.00 Duo Looky (Izrael)

The Happy Hour Show (35 minut)

Wykonawcy: Moriya Ya-Ya Ventura, Gal Baz Rothfeld

20.00 - Kijowski Teatr Uliczny „Highlights” (Ukraina)

Korowód tańca (60 minut)

Scenariusz (na podstawie inscenizacji Anatolija Pietrowa) i reżyseria: Oleksandr Svietlakov

Wykonawcy: Veronika Veremenko, Inna Hryschenko, Anatoliy Marempolskyi, Oleksandr Svetlakov, Oleksandr Svetlakov jr, Anna Svetlakova, Ivan Krchenko, Irina Svetlakova, Alicia Kabala, Kateryna Svetlakova

04.07.2018
Twój komentarz:
Ankieta
| | | |