„JAZZ-owy Rynek” – odsłona druga

 Wyjątkowo w czwartek, 5 lipca od godziny 19.00, zaplanowano drugi koncert odbywającego się w Tarnowie po raz 11 Letniego Festiwalu Jazzu Tradycyjnego – JAZZ-owy Rynek. Na plenerowej scenie zaprezentują się tym razem: Old Boys Band z Tarnowa, The Warsaw Dixielanders oraz Five o'Clock Orchestra z Częstochowy.

 

W lipcowe piątki na tarnowskim Rynku odbywają się koncerty jazzowe. Tarnowskie Towarzystwo Jazzu Tradycyjnego „Leliwa” zaprasza na kolejny Letni Festiwal Jazzu Tradycyjnego „JAZZ-owy Rynek” – cykl koncertów plenerowych z udziałem wyjątkowych gości. Impreza odbywa się w ramach United Europe Jazz Festival, przedsięwzięcia, które obejmuje festiwale w Salgótarjan (Węgry), Bańskiej Bystrzycy (Słowacja), Hradec Kralove (Czechy), a także w miejscowościach związanych z Małopolską Wiosną Jazzową (Zakopane, Krynica, Tarnów).

Sercem festiwalu jest scena plenerowa na tarnowskim Rynku, ale liczne imprezy odbywają się również w klubie festiwalowym Bombay Music. Już tradycyjnie każdy z koncertów na Rynku zwieńczony będzie głośną i barwną paradą nowoorleańską z udziałem publiczności.
Po koncertach na Rynku organizatorzy zapraszają do klubu Bombay Music, gdzie odbędą się Jam Session's z udziałem gości Festiwalu oraz tarnowskich jazzmanów.
Najbliższy koncert odbędzie się wyjątkowo w czwartek, 5 czerwca, o godzinie 19.00. Wystąpią: Old Boys Band (Tarnów), The Warsaw Dixielanders (Warszawa) oraz Five o'Clock Orchestra (Częstochowa).

Wstęp na wszystkie imprezy festiwalowe jest wolny.

Old Boys Band powstał w 2008 roku z inicjatywy weterana tarnowskiego jazzu puzonisty Romualda Słowika. W jego skład wchodzą byli nauczyciele i absolwenci szkół muzycznych. Specjalnością Old Boys Bandu jest radosny jazz w stylu dixieland oraz swing. Często sięgają po utwory mało znane lub zapomniane.

Zespół występuje na festiwalu jazzowym w Czchowie, Jazz-owym Rynku w Tarnowie, w klubie Bombay Music oraz na imprezach okolicznościowych. Ciesząc się uznaniem i gorącym przyjęciem publiczności.  W latach 2013 i 2014 zespół był finalistą festiwalu Jazz Meeting Złota Tarka w Iławie.

Skład zespołu tworzą: Grażyna Scheffler (wokal), Romuald Słowik (lider zespołu, puzon, wokal), Jacek Piskozub (saksofon altowy i sopranowy), Marian Urban (trąbka), Antoni Guśtak (piano), Władysław Strejczek (banjo, gitara), Ryszard Kolbusz (gitara basowa) i Tytus Jakubowski (perkusja).

The Warsaw Dixielanders to obecnie jeden z najlepszych polskich zespołów jazzu tradycyjnego specjalizujący się w interpretacji pochodzących z Nowego Orleanu i Chicago standardów jazzowych, a także polskich szlagierów z lat trzydziestych i czterdziestych ubiegłego wieku. Muzycy tworzący tę formację to weterani polskiego jazzu, mający za sobą pracę najlepszych polskich zespołach jazzu tradycyjnego, a także wojaże po lądach, morzach i oceanach świata.

Trębacz i wokalista grał m.in. w legendarnych zespołach: Vistula River Brass Band, Alexander's Ragtime Band i Old Timers. Puzonista grał w zespołach: HAGAW i Happy Jazz Band. Kontrabasista znany jest z New Orlean Stompers i Blues Fellows, a lider i perkusista był filarem Vistula River Brass Band i Blues Fellows. Z kolei, klarnecista występował z Castle Band i w Armstrong Project. Skład zespołu: Michał Pijewski (klarnet, wokal), Jerzy Kuszakiewicz (trąbka, wokal), Mariusz Wnuk (puzon), Ireneusz Kozłowski (kontrabas), Marek Słomiński (banjo) oraz Jerzy Więckowski (perkusja).

Zespół Five O'Clock Orchestra powstał w 1969 roku. Jest laureatem Festiwalu Old Jazz Meeting Złota Tarka 2002 i 2001. Na swoim koncie ma trzy albumy: Lazy River, Bix & Henryk, Suitę Nowoorleańską. W repertuarze Five O'Clock znajdują się światowe standardy oraz własne kompozycje. Zespół występuje również na prestiżowych koncertach razem z Częstochowską Orkiestrą Symfoniczną prezentując Suitę Nowoorleańską.

04.07.2018
Twój komentarz:
Ankieta
| | | |