Patriotyczne grafiki na Narutowicza

 Jerzy Braun został upamiętniony na wielkoformatowych grafikach, które zawisły na budynku Tarnowskich Wodociągów przy ulicy Narutowicza w Tarnowie. Mieszkanie rodziny Braunów mieściło się na pierwszym piętrze tego właśnie budynku. Tu napisał i skomponował harcerską pieśń „Płonie ognisko i szumią knieje”.

 

Ważna postać harcerstwa, poeta, scenarzysta, działacz społeczny i ostatni Delegat Rządu na Kraj od czerwca 1945. Jerzy Braun został upamiętniony na wielkoformatowych grafikach, które zawisły na budynku Tarnowskich Wodociągów przy ulicy Narutowicza. Obok portretu umieszczono słowa napisanej i skomponowanej przez pisarza pieśni „Płonie ognisko i szumią knieje...". Utwór powstał dokładnie przed stu laty w tym właśnie domu, w którym Braun wtedy mieszkał.

Taka forma uczczenia Jerzego Brauna to inicjatywa dr Marii Żychowskiej - historyk, harcerki i wieloletniej szefowej Archiwum Państwowego w Tarnowie. Wsparła ją Rada Osiedla Starówka i Tarnowskie Wodociągi. - Mieszkanie Jerzego Brauna mieściło się na pierwszym piętrze naszego secesyjnego budynku, zwanego wtedy Białym Domem - tłumaczy prezes spółki Tadeusz Rzepecki, autor opracowania „Historia tarnowskich wodociągów i kanalizacji. Od drugiej połowy XV wieku do 2010 roku”.

Projekt grafik został bezpłatnie wykonany w Wydziale Kultury Urzędu Miasta. Zostały one wkomponowane we wschodnią ścianę budynku. Obowiązujące do końca roku pozwolenie na instalację, po kilkutygodniowych uzgodnieniach, wydał konserwator zabytków. - Grafiki nie naruszają struktury ściany i nawiązują do tradycji miejsca. Co ważne nie jest to mural, tylko zawieszka w formie siatki na lekkiej konstrukcji - tłumaczy kierownik tarnowskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków Andrzej Cetera.

Od strony Wątoku zlokalizowany jest też przystanek autobusowy przed Starym Cmentarzem, tutaj często tworzą się korki na ruchliwej ulicy, co stwarza możliwość spokojnego przeczytania zamieszczonych tam treści.

Jerzy Braun był synem notariusza Karola Brauna, naczelnika straży pożarnej i prezesa TG Sokół w Dąbrowie Tarnowskiej. Jego rodzina na początku I wojny przeniosła się do Tarnowa i zamieszkała w dzisiejszej siedzibie Tarnowskich Wodociągów. Braun jako członek Sokoła brał udział w organizowaniu się „kompanii marszowych”.

06.07.2018
Twój komentarz:
Ankieta
| | | |