Pamięć o Rzezi Wołyńskiej

 W środę, 11 lipca, na Starym Cmentarzu w Tarnowie odbędzie się uroczystość upamiętnienia 75. rocznicy Rzezi Wołyńskiej. Uroczystość, poprzedzoną mszą świętą, organizuje tarnowski oddział Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich.

 

Mszą świętą w intencji ofiar ludobójstwa na Wołyniu i Kresach Wschodnich, odprawioną o godzinie 18.00 w kościele Maksymiliana Kolbego przy ulicy Urszulańskiej, rozpoczną się w Tarnowie obchody 75. rocznicy Rzezi Wołyńskiej.

Po mszy jej uczestnicy przejdą ulicami generała Józefa Bema i Najświętszej Maryi Panny pod Kurhan Kresowy na Starym Cmentarzu. Tam odśpiewany zostanie hymn państwowy i Rota, złożone zostaną wieńce i światła pamięci, przywołane wspomnienia świadków i fakty historyczne.

Uroczystości organizuje tarnowski oddział Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich.

Rzeź Wołyńska to antypolska czystka etniczna, przeprowadzona przez nacjonalistów ukraińskich. Na Wołyniu i w Galicji Wschodniej w latach 1943-45 zginęło około100 tysięcy Polaków, zamordowanych przez oddziały Ukraińskiej Powstańczej Armii i miejscową ludność ukraińską.

 

10.07.2018
Twój komentarz:
Ankieta
| | | |