„JAZZ-owy Rynek” – odsłona trzecia

 W piątek 13 lipca od godziny 19.00, zaplanowano trzeci, ostatni koncert odbywającego się w Tarnowie po raz 11 Letniego Festiwalu Jazzu Tradycyjnego – JAZZ-owy Rynek. Na plenerowej scenie na Rynku zaprezentują się tym razem: South Silesian Brass Band (Rybnik), Old Timers (Warszawa) i Miskolc Dixieland Band (Węgry), a koncert zakończy parada nowoorleańska z udziałem publiczności.

 

W lipcowe piątki na tarnowskim Rynku odbywają się koncerty jazzowe. Tarnowskie Towarzystwo Jazzu Tradycyjnego „Leliwa” zaprasza na kolejny Letni Festiwal Jazzu Tradycyjnego „JAZZ-owy Rynek” – cykl koncertów plenerowych z udziałem wyjątkowych gości.

Sercem festiwalu jest scena plenerowa na tarnowskim Rynku, ale liczne imprezy odbędą się również w klubie festiwalowym Bombay Music. Już tradycyjnie każdy z koncertów na Rynku zwieńczony będzie głośną i barwną paradą nowoorleańską z udziałem publiczności.
Po koncertach na Rynku organizatorzy zapraszają do klubu Bombay Music, gdzie odbędą się Jam Session's z udziałem gości Festiwalu oraz tarnowskich jazzmanów.
Wstęp na wszystkie imprezy festiwalowe jest wolny.

Najbliższy koncert klubowy odbędzie się 12 lipca o godzinie 20.00 w restauracji Bombay Music, a 13 lipca o 19.00 na plenerowej scenie wystąpią: South Silesian Brass Band (Rybnik), Old Timers (Warszawa) i Miskolc Dixieland Band (Węgry).

South Silesian Brass Band  to zespół z czterdziestoletnim stażem na polskiej scenie muzycznej. Został  założony przez Piotra Cupoka - klarnecistę i pianistę. Już w pierwszych latach swojej działalności wielokrotnie brał udział w organizowanym jeszcze w  warszawskiej „Stodole” festiwalu Old Jazz Meeting „Złota Tarka", gdzie zdobywał nagrody i wyróżnienia. Od  kilku lat dzięki rosnącemu zainteresowaniu jazzem tradycyjnym SSBB zaktywizował swoją działalność koncertową biorąc między innymi udział w kilku znaczących festiwalach jazzowych w Polsce, na Węgrzech,  w Czechach, na Litwie, Rosji i wielu innych. W rodzinnym Rybniku zespół jest współorganizatorem Międzynarodowego Festiwalu Jazzu Tradycyjnego - plenerowej imprezy odbywającej się pod koniec sierpnia. W listopadzie 2014 roku ukazała się ich druga płyta „Tradicional Jazz Session 2" wydana przez BCD Records

Skład zespołu: Adam Abrahamczyk (trąbka, wokal), Kuba Moroń (puzon), Daniel Bober (saksofon sopranowy), Tadeusz Petrow (klarnet, saksofon), Elżbieta Skrzymowska (skrzypce, wokal), Leszek  Furman (piano), Marian Siwicki (banjo), Piotr Rożankowski (bas) i Jerzy „Kali” Wenglarzy (perkusja).

Old Timers jest w polskim jazzie tradycyjnym symbolem i legendą. Powstał w 1965 r. w Warszawie, a już rok później zdobył pierwszą nagrodę w konkursie „Złotej Tarki” – imprezie towarzyszącej festiwalowi Jazz Jambore. Wynik ten powtórzył w dwóch kolejnych latach, stając się pierwszym i jak dotąd jedynym trzykrotnym zdobywcą tego trofeum. Następne lata to pasmo sukcesów. Zespół koncertował na wielu festiwalach jazzowych w Europie. Dorobek muzyczny to nagranie kilkunastu płyt, setki koncertów, występów telewizyjnych i radiowych. Nie ma kraju w Europie gdzie nie występował by zespół Old Timers. W 1975 r. zespołowi została wręczona Złota Płyta Polskich Nagrań za album „ Old Timers with Sandy Brown”. W 1980r. zespół odbył wielomiesięczne tourne po krajach byłego ZSRR pod nazwą „Gwiazdy Jazzu” oraz uczestniczył w festiwalu „Jazz Yatra” w Bombaju i Kalkucie.

Prezentowany niezmiennie wysoki poziom artystyczny zaowocował wspólnymi występami i nagraniami płytowymi z licznymi gwiazdami jazzu tradycyjnego. Poza występami scenicznymi , wspomnieć też wypada o nagranej przez zespół muzyce do takich filmów jak: „Był jazz”, „Va Bank” czy „Seksmisja”. Uczestniczył także w realizacji spektaklu „Opera za trzy grosze” w Warszawskim Teatrze Ateneum, oraz w licznych programach telewizyjnych. W kwietniu 2006 zespół nagrał płytę „Swing Thad Music” która została dołączona do listopadowego wydania „Jazz Forum” Nagranie to zebrało wiele znakomitych recenzji. W ankiecie czytelników „Jazz Forum” „Old Timers” został uznany za najlepszy zespół jazzu tradycyjnego w kraju. Skład zespołu: Zbigniew Konopczyński (puzon), Janusz Kwiecień (klarnet), Wojciech Kamiński (piano), Andrzej Zielak (kontrabas), Paweł Tartanus (banjo), Bogdan Kulik (perkusja).

Miskolc Dixieland Band to jeden z najbardziej znaczących zespołów jazzowych na Węgrzech. Powstał w 1990 roku. Ich repertuar łączy w sobie znane dixielandowe hity i standardy jazzowe, które w oryginalnych aranżacjach Miskolc Dixieland Band brzmią wyjątkowo. Zespół występuje na największych węgierskich festiwalach dixielandowych, miał okazję muzykować także w Europie, m.in. na Birmingham Jazz Festival w Wielkiej Brytanii, Marbella Jazz Festival w Hiszpanii, czy Euro Jazz Festival we Francji. W swojej karierze występował ze znanymi węgierskimi muzykami i światowej sławy solistami, takimi jak Joe Muranyi (USA). Każdego roku zespół daje blisko 80 koncertów.

 

Program imprez:

12 lipca, godz. 20.00 - restauracja Bombay Music

Koncert klubowy: Miskolc Dixieland Band

13 lipca, godz. 19.00 - tarnowski Rynek

South Silesian Brass Band (Rybnik)

Old Timers (Warszawa)

Miskolc Dixieland Band (Węgry)

Parada nowoorleańska

godz. 22.30 - restauracja Bombay Music

Jam Session

11.07.2018
Twój komentarz:
Ankieta
| | | |