Dwudziestolecie koronacji obrazu z Prymasem Polski

 Z udziałem Prymasa Polski abp Wojciecha Polaka odbędą się w Jamnej tegoroczne uroczystości dwudziestolecia koronacji obrazu Matki Bożej Niezawodnej Nadziei. Obchody połączone będą z tradycyjnym Odpustem Jamneńskim oraz Świętem Pojednania, w ramach którego zaplanowano wydarzenie patriotyczne przy pomniku upamiętniającym poległych partyzantów Armii Krajowej oraz mieszkańców Jamnej w czasie II wojny światowej.

 

- Wielkie dzieła Ojca Jana Góry trwają, nie tylko w Lednicy, ale także w Jamnej – tymi słowami Kustosz Sanktuarium w Jamnej O. Andrzej Chlewicki OP rozpoczął konferencję prasową w Starostwie Powiatowym w Tarnowie. Wzięli w niej udział również starosta tarnowski Roman Łucarz, Poseł RP Michał Wojtkiewicz, Burmistrz Miasta i Gminy Zakliczyn Dawid Chrobak, Przewodnicząca Rady Miejskiej w Zakliczynie Anna Moj oraz BR. Dariusz Kanarek z komitetu organizacyjnego jamneńskich uroczystości.

We wtorek, 14 sierpnia, po odmówieniu modlitwy Anioł Pański, przez O. Andrzeja Chlewickiego oraz burmistrza Dawida Chrobaka otwarta zostanie wystawa „Nadzieja Ukoronowana”. W tym dniu organizatorzy zapraszają również na Misterium – Radosny Pogrzeb Matki Bożej, jedno z nielicznych tego typu wydarzeń w kraju. Początek – godz. 15.30.

Na godzinie 20.00 zaplanowano sympozjum „Dziedzictwo Ojca Jana Góry”, które poprowadzi dr hab. Nikodem Brzózy.

W środę 15 sierpnia, o godzinie 10.00 odbędzie się uroczystość patriotyczna przy pomniku upamiętniającym tragiczne wydarzenia z II wojny światowej, a o godz. 11.00 rozpocznie się msza święta sprawowana przez Jego Ekscelencję abp Wojciecha Polaka w dwudziestolecie koronacji obrazu Matki Bożej Niezawodnej Nadziei. Następnie przewidziano polonez koronacyjny na łące i taniec z flagami (20 wodzirejów na 20-lecie – „Grupa Imprateram”).

Do końca dnia na jamieńskim wzgórzu będzie jeszcze wiele innych ciekawych wydarzeń, w tym koncert jubileuszowy zespołu „Igramy z Pokusą”, serwowana będzie bezpłatna grochówka od starosty. - Jamna jest dotknięta stygmatem krzyża, męczeństwa, ale zwycięskiego. Z krwi męczeńskiej powstał zasiew życia – mówił O. Andrzej Chlewicki. – Tutaj z ran, z blizn, wypływa nadzieja. Chrystus zburzył mur wrogości. Trzeba budować mosty, dlatego już po raz szesnasty organizujemy Święto Pojednania.

Jak przekonuje Kustosz Sanktuarium: Jamna to nie tylko strona duchowa, ale także kulturalna, stąd szczególny polonez na jamieńskiej łące, w którym wziąć udział ma m.in. Ksiądz Prymas Wojciecha Polak.

- Przybycie dominikanów przywróciło nadzieję na Jamnej – stwierdził burmistrz Dawid Chrobak. – To miejsce żyje, przybywa tam turystów, ludzi z różnych stron kraju. Cieszę się, że w naszej gminie jest takie wyjątkowe miejsce, że na jamieńskich ścieżkach, pięknych przyrodniczo spotkać można Boga i drugiego człowieka. W imieniu Samorządu Miasta i Gminy Zakliczyn serdecznie zapraszam do Jamnej.

Od 9 sierpnia do czasu uroczystości Wniebowzięcia, w Jamnej odbywają się spotkania dotyczące duchowego programu jaki pozostawił O. Jan Góra, charyzmatyczny duszpasterz, założyciel tamtejszego ośrodka oraz twórca Spotkań Lednickich. Każdego dnia można wysłuchać konferencji i wziąć udział w dyskusji. Prelegentami są współpracownicy ojca Jana Góry, twórcy kultury, wykładowcy akademiccy oraz ludzie Kościoła i duchowni.

09.08.2018
Twój komentarz:
Ankieta
| | | |