Szymon Komasa i Scharoun Ensemble Berlin na Festiwalu EMANACJE

 W dniach 11 i 12 sierpnia koncerty 6. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki EMANACJE odbędą się w Nowym Sączu, Tarnowie i Lusławicach. Wystąpią Szymon Komasa oraz zespół kameralny Filharmonii Berlińskiej – Scharoun Ensemble Berlin.

 

Szymon Komasa to jeden z najbardziej obiecujących i docenianych w Europie i Stanach Zjednoczonych śpiewaków operowych młodego pokolenia. Pochodzący z artystycznej rodziny, studiował m.in. w renomowanych Guildhall School of Music and Drama w Londynie i Juilliard School w Nowym Jorku. Laury licznych międzynarodowych konkursów wokalnych otworzyły mu bramy czołowych teatrów muzycznych na świecie. Śpiewał na scenach operowych w USA, Włoszech, Niemczech, Anglii, Austrii. Z recitalami wokalnymi wystąpił w Carnegie Hall (USA) oraz Wigmore Hall (Anglia). W 2016 r. za wykonanie partii Mefistofelesa w „Potępieniu Fausta” otrzymał medal Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej za najlepszy debiut operowy.

Podczas koncertów Festiwalu EMANACJE Szymon Komasa wystąpi z autorskim recitalem wokalnym prezentującym wybór pieśni polskich. Repertuar koncertów Nowym Sączu i Tarnowie poprowadzi od dzieł Moniuszki i Chopina, przez pieśni Karłowicza, Paderewskiego i Szymanowskiego, aż do twórczości Bacewicz, Lutosławskiego czy Bairda. Na fortepianie wokaliście towarzyszył będzie Oskar Jezior.

Natomiast w Lusławicach, w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego, w niedzielny wieczór czeka mistrzowski koncert kameralny. Na scenie pojawi się zespół Scharoun Ensemble, a koncert muzyków słynnej Filharmonii Berlińskiej otworzy piątą już edycję prestiżowej Letniej Akademii Muzyki w Lusławicach. Zespół koncertuje na całym świecie mając w dorobku współpracę z największymi osobistościami scen muzycznych, wśród których znajdują się nazwiska mistrzów batuty, m.in. Claudio Abbado, Sir Simon Rattle, Daniel Barenboim oraz największych kompozytorów XX i XXI wieku jak Gyorgi Ligeti, Hans Werner Henze, Pierre Boulez, Gyorgi Kurtag czy Wolfgang Rihm. Repertuar ich koncertów często łączy dzieła kompozytorów klasycznych i romantycznych z twórczością najnowszą i nie inaczej będzie w najbliższą niedzielę, w Lusławicach. Usłyszeć będzie można  dwa arcydzieła romantycznej kameralistyki: Tercet C-dur i Kwintet G-dur Antonina Dvořáka, które przedzieli wykonanie „Violoncello totale” na wiolonczelę solo Krzysztofa Pendereckiego.

Szczegółowe informacje na temat koncertów 6. Festiwalu EMANACJE oraz możliwość rezerwacji bezpłatnych biletów znaleźć można na stronie www.emanacje.pl.

 

Sobota, 11 sierpnia, 19:00

Nowy Sącz MCK SOKÓŁ

 

Niedziela, 12 sierpnia, 19:00

Tarnów Sala lustrzana

 

„Pieśń polska”

Szymon Komasa – baryton

Oskar Jezior  – fortepian

 

Niedziela, 12 sierpnia, 19:00

Lusławice Sala Koncertowa Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego

 

Scharoun Ensemble Berlin:

Christophe Horak – skrzypce

Wolfram Brandl – skrzypce

Micha Afkham – altówka

Jakob Spahn – wiolonczela

Peter Riegelbauer – kontrabas

 

09.08.2018
Twój komentarz:
Ankieta
| | | |