Peryferie percepcji

 Na wernisaż wystawy „Peryferie percepcji”, Miłosza Reinera i Piotra Qkla Kukli, zaprasza 7 września o godzinie 18.00 Galeria przy ulicy Bema 20. Wystawę artystów, od lat związanych z lokalnym środowiskiem, będzie można oglądać do 30 września. Wstęp wolny.

 

Na wernisaż wystawy „Peryferie percepcji”, Miłosza Reinera i Piotra Qkla Kukli, zaprasza 7 września o godzinie 18.00 Galeria przy ulicy Bema 20. Wstęp jest wolny.

- Jesteśmy artystami od wielu lat związanymi z lokalnym, tarnowskim środowiskiem. Dzieli nas znaczna różnica wieku lecz łączy umiłowanie sztuki w różnych jej aspektach oraz instytucja w której pracujemy czyli Biuro Wystaw Artystycznych. Mimo że, poruszmy się swobodnie w różnych stylistykach, to w ciągu minionych kilkunastu miesięcy pracowaliśmy głównie nad serią obrazów łączących w sobie elementy abstrakcji geometrycznej oraz informelu. Choć to kierunki wobec siebie mocno opozycyjne staraliśmy się poprzez wyważone zestawy kolorystyczne i  często stosowaną minimalistyczną kompozycję spojrzeć na problem w kontekście naszych artystycznych doświadczeń oraz temperamentu. Wspólną wystawę planowaliśmy już od jakiegoś czasu, pojawienie się w Tarnowie nowego miejsca prezentacji kulturalno-artystycznych – Galerii Bema 20, dało nam mocny impuls, który doprowadził do szybkiej realizacji naszych planów – piszą o sobie artyści - Piotr Qkla Kukla, autor, logistyki, aranżacji przestrzeni, projektu folderu, reklamy i promocji, Miłosz Reiner – autor projektu plakatu, aranżacji przestrzeni, reklamy i promocji oraz Aga Kukla z organizacji wernisażu i cateringu.

Piotr Qkla Kukla  rocznik 1964, absolwent tarnowskiego „Plastyka” oraz Akademii Pedagogicznej w Krakowie. Dyplom z rzeźby pod kierunkiem Prof. Janiny Jeleńskiej-Papp. Swoją pierwszą wystawę zrealizował w Radomiu w 1986 roku, w nieistniejącej już galerii tamtejszych słynnych zakładów tytoniowych. Od ukończenia studiów czynnie zajmuje się twórczością oraz działalnością związaną z różnymi aspektami aktywności nie tylko plastycznej (malarstwo sztalugowe i ścienne, rysunek, poezja, autorskie projekty edytorskie, happening, opracowania krytyczne, komiks, edukacja i inne.). W latach dziewięćdziesiątych wypracował własną formułę wypowiedzi artystycznej tworząc tak zwane „obiekty sztukopodobne”.

Od 1997 roku pracuje w tarnowskim BWA jako kierownik Działu Organizacji Wystaw, obok pracy merytorycznej zajmuje się aranżacją i realizacją techniczną wystaw sztuki współczesnej. Jego twórczość jest trudna do zdefiniowania, albowiem działa pod wieloma pseudonimami artystycznymi w krańcowo różnych dziedzinach. Od połowy lat osiemdziesiątych brał udział w kilkudziesięciu wystawach i projektach zbiorowych, zrealizował liczne prezentacje  indywidualne (Polska, Niemcy, Austria). Działalność kuratorska: właściciel i kurator Galerii Baszta oraz kawiarni artystycznej Art Cafe w Tarnowie, kurator piwnicy Ander Pasydż –Tarnów,  kurator wielu wystaw realizowanych głównie w BWA. Prezentowane obrazy to efekt pracy kilku ostatnich miesięcy, w przeciągu tego okresu przeprowadzałem dosyć skomplikowane i czasochłonne eksperymenty, w wyniku, których zrealizowałem blisko 20 obiektów… To co ostatecznie powstanie na płaszczyźnie było dla mnie do końca zagadką, choć z pełną premedytacją panowałem nad środkami technicznymi to jednak efekt końcowy był zawsze zaskoczeniem…

Miłosz Reiner urodził się w 1984 roku w Tarnowie. Absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych oraz Studium konserwacji mebli i wyrobów snycerskich w Tarnowie. Licencjat na Wydziale Sztuki - Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie na kierunku Grafika z miedziorytu u dr hab. Marcina Pawłowskiego. Ważniejsze wystawy i prezentacje: 2005 rok indywidualna wystawa w „Kocia Galeria" - Tarnów, 2006 rok udział w licznych wystawach oraz projektach plastycznych -  "Ander Pasydż" miejscu awangardowych działań pod egidą – tarnowskiej Galerii Miejskiej BWA, 2014 rok indywidualna wystawa malarstwa i rysunku w klubie Percepcja w Tarnowie, 2015 rok udział w Salonie Zimowym Związku Polskich Artystów Plastyków Okręg Tarnowski (Tarnowski Teatr, Sala Lustrzana), 2017/18 rok udział w IV i V Salonie Wiosennym BWA Tarnów Pałacyk Strzelecki.

Uprawia malarstwo sztalugowe w technice olej i akryl, zajmuje się rysunkiem, akwarelą, grafiką warsztatową, użytkową oraz projektowaniem. W ostatnich latach realizuje głównie obrazy oscylujące wokół nurtu szeroko pojętej abstrakcji. Pracuje w Tarnowskim Biurze Wystaw Artystycznych  jako pracownik merytoryczny oraz aranżer. Odnajduję się tak w malarstwie jak i grafice. Staram się rozwijać, szukać różnych nowych rozwiązań w sztuce. Preferuje malarstwo abstrakcyjne, które daje mi możliwość odnalezienie własnego ja, które nadal gdzieś się  ukrywa wśród jeszcze nie zamalowanego płótna. Moje prace malarskie znajdują się w kolekcjach prywatnych w  Stanach Zjednoczonych, Islandii, Finlandii, Irlandii, Danii, Niemczech i w  Polsce.

Bema 20 to nowe miejsce w starych murach. Obecnie kamienica przy Bema 20 ma służyć aktywności na różnych obszarach w Tarnowie, lecz sam budynek ma bogatą historię sięgającą XIX wieku. Powstała około 1910 roku kamienica, zlokalizowana na polach nieopodal centrum miasta, początkowo służyła jako dom mieszkalny, później mieścił się w niej sklep spożywczy, działający nawet w czasach okupacji. Przytulona do jednego z najpiękniejszych budynków Tarnowa, jakim był budynek Poczty Polskiej u zbiegu dzisiejszych ulic Bema i Urszulańskiej. Poczta, podpalona w czasie kampanii wrześniowej, została jednak zrównana z ziemią, lecz budynek przy Bema 20 pozostał, pełniąc różne funkcje, popadając stopniowo w ruinę. Budynek trafił w nowe ręce, które doceniły jego urodę i lokalizację. - Dlatego też chcemy by Bema20 funkcjonowało aktywnie w miejskiej przestrzeni nie tylko dzięki swej nowej formie, ale szeregu aktywności do których może być polem. Początek to działalność wystawiennicza, ale to początek drogi. Otwieramy się na wszystkich i czekamy także na Wasze pomysły wykorzystania Bema20 w aktywnym życiu Tarnowa – mówią Agnieszka Niedbała i Dawid Niedbała, właściciele Galerii.

Wystawę będzie można oglądać w siedzibie galerii do 30 września.

 

 

 

 

07.09.2018
Twój komentarz:
Ankieta
Czy wiesz, na kogo oddasz głos w drugiej turze wyborów?
| | | |