Nowe nazwy na mapie Tarnowa

 Zakątek Spycymira Leliwity i Skwer księdza kapitana Piotra Gajdy – takie nowe nazwy pojawią się wkrótce na mapie Tarnowa. Pierwsza dotyczy placu przy ulicy Wałowej, gdzie po wyburzeniu kamienicy odsłonięto zabytkową półbasztę, druga skwerku przy Małych Schodach. Obie propozycja pozytywnie zaopiniowała Komisja Nazewnictwa Ulic i Placów Publicznych Rady Miejskiej w Tarnowie, a tarnowscy radni przyjęli je jednogłośnie.

 

Decyzją tarnowskich radnych, na mapie Tarnowa pojawią się dwie nowe nazwy.Imię Spycymira Leliwity, znanego też jako Spytko z Melsztyna, zostało nadane placowi przy ulicy Wałowej, powstałemu dzięki wyburzeniu kamienicy zasłaniającej widok na zabytkową półbasztę. Skwer przy Małych Schodach został natomiast nazwany imieniem księdza kapitana Piotra Gajdy.

O nazwanie placu przy ulicy Wałowej Zakątkiem Spycymira Leliwity wnioskował prezydent Tarnowa, Roman Ciepiela. Prezydent argumentował, że w główny założyciel miasta nie ma w Tarnowie miejsca, które upamiętniałoby jego zasługi. Spycymir Leliwita to budowniczy tarnowskiego zamku, Tarnów zawdzięcza mu też prawa miejskie. Spycymir był kasztelanem krakowskim, dyplomatą, zaufanym doradcą króla Władysława Łokietka, jednym z najwybitniejszych ludzi średniowiecznej Polski. Plac, który będzie nosił jego imię, powstał po wyburzeniu wiosną zniszczonej i opuszczonej kamienicy przy ulicy Wałowej 25. Teraz zostanie wyłożony granitem, pojawią się na nim ławki. W miejscu kamienicy powstaje pawilon wejściowy do Multimedialnego Centrum Artystycznego, które ma zacząć działać jeszcze w tym roku. Dzięki wyburzeniu kamienicy odsłonięty został również widok na zabytkową półbasztę, część dawnych murów obronnych miasta.

Ksiądz Piotr Gajda w czasie wojny był kapitanem Armii Krajowej, a później także kapelanem Światowego Związku Żołnierzy AK, notariuszem Kurii Diecezjalnej w Tarnowie, wykładowcą liturgii, homiletyki i prawa kanonicznego w tarnowskim seminarium, rektorem kościoła w Błoniu. Angażował się w działalność patriotyczną, kultywował pamięć o żołnierzach Armii Krajowej. O nazwanie jego imieniem skweru, znajdującego się przy Małych Schodach, wnioskowało do rady miejskiej Stowarzyszenie „Grupa Rekonstrukcji Historycznej 16 Pułku Piechoty Ziemi Tarnowskiej”. Ksiądz Piotr Gajda urodził się 8 lutego 1927 w Porąbce Uszewskiej, od wczesnej młodości mieszkał w Tarnowie. Przeżył 91 lat, zmarł w czerwcu tego roku. Plac, nazwany jego imieniem, ma zostać wkrótce odnowiony i uporządkowany. Obecnie trwają prace nad koncepcją przebudowy. Decyzja radnych w sprawie nowych nazw zapadła jednogłośnie, wcześniej propozycje pozytywnie zaopiniowała Komisja Nazewnictwa Ulic i Placów Publicznych Rady Miejskiej w Tarnowie. Zmieniła się też nazwa placu Ojca Świętego Jana Pawła II na plac Świętego Jana Pawła II. Zmiana ma jednak charakter wyłącznie formalny i jest związana z kanonizacją papieża Jana Pawła II.

 

12.09.2018
Twój komentarz:
Ankieta
Czy popierasz zapowiadany strajk nauczycieli?
| | | |