Darmowe badania w ramach Dni Profilaktyki

 Bezpłatną kolonoskopię i mammografię można będzie wykonać w Centrum Zdrowia Tuchów w ramach Małopolskich Dni Profilaktyki Zdrowia. Specjalna pula badań w kierunku wykrywania raka jelita grubego i raka piersi zostanie zrealizowana bez limitów wiekowych i skierowań. Tylko w przypadku mammografii ze względów medycznych niezbędne jest skierowanie lekarskie.

 

Badania będą wykonywane we wtorek 25 września. Już można się rejestrować. Przy zapisach na badania kolonoskopowe należy telefonować pod numer 728 588 355. Panie zainteresowane mammografią powinny się rejestrować pod numerem 604 430 775.

Badania kolonoskopowe będą wykonywane od godziny 11.00. Ta forma diagnostyki poza akcją bezpłatnie skierowana jest do osób w wieku 50-65 lat bez objawów raka jelita grubego oraz po 40 roku życia, posiadających krewnego pierwszego stopnia z rozpoznaniem raka jelita grubego, a także w wieku 25-65 lat z rodzin szczególnego ryzyka.

W ramach profilaktycznego programu Ministerstwa Zdrowia w ubiegłym roku w Tuchowie przebadano 530 osób. W przypadku blisko połowy pacjentów lekarze dokonali usunięcia zmian, które nosiły charakter nowotworowych lub mogły się w takie przekształcić.

Mammografia w ramach Małopolskich Dni Profilaktyki Zdrowia będzie wykonywana od godziny 11:20. Na pierwszym w regionie mammografie cyfrowym wykonano już około 6,5 tys. badań. Z diagnostyki korzystają głównie mieszkanki powiatu tarnowskiego. Drugi, pogłębiony etap badań, realizowany w sytuacji niepokojącego opisu pierwszej diagnozy, wykonują w Tuchowie także pacjentki z dalej położonych  okolic: Nowego Sącza, Krynicy, Bochni czy Gorlic. Przypomnijmy, że na co dzień badanie bezpłatnie dedykowane jest dla pań w wieku 50-69 lat, które przez ostatnie dwa lata nie wykonywały mammografii i nie leczą się z powodu nowotworu piersi.

19.09.2018
Twój komentarz:
Ankieta
| | | |