Chronić najmłodszych

 Sepsa, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie płuc lub stawów. Takie problemy zdrowotne powodują pneumokoki u małych dzieci. W powiecie tarnowskim trwa akcja szczepień przeciwko zagrożeniu. Od 25 września ruszył także program bezpłatnych szczepień przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego, skierowany do dziewcząt w wieku od 9 do 13 lat.

 

Zakażenia inwazyjne, do których należą: sepsa, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, ale też zapalenie płuc lub stawów to problemy zdrowotne, które u małych dzieci powodują pneumokoki. W powiecie tarnowskim trwa akcja szczepień przeciwko temu zagrożeniu. W 2016 roku szczepienia przeciwko zakażeniom pneumokokowym stały się obowiązkowe i bezpłatne dla  maluchów urodzonych po 31 grudnia 2016 roku. Te dzieci, które urodziły się wcześniej i wciąż nie ukończyły piątego roku życia, mogą skorzystać z programu profilaktycznego Małopolski, współfinansowanego przez samorządy gminne. Centrum Zdrowia Tuchów realizuje szczepienia w gminach Tuchów, Ciężkowice  i Wierzchosławice. Ich wykonanie poprzedzone jest zawsze kwalifikacyjnym badaniem lekarskim.  Warunkiem jest pisemna zgoda rodzica lub opiekuna, a pierwszym krokiem jest rejestracja na szczepienie. Rodzice dzieci z gminy Ciężkowice mogą jej dokonać telefonując pod numer 14 651 00 09, telefon dla gminy Tuchów to 14 691 95 19, natomiast dla gminy Wierzchosławice 14 679 70 22.

Od 25 września ruszył także  program bezpłatnych szczepień przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV)  skierowany do dziewcząt w wieku od 9 do 13 lat. Szczepionki  zapobiegają rozwojowi schorzeń, wywoływanych przez HPV, który przyczynia się do powstawania raka szyjki macicy. Program szczepień przeciwko wirusowi brodawczaka ma ograniczyć liczbę zachorowań na ten nowotwór. Niestety, choroba jest wciąż bardzo często diagnozowana. Roczne wskaźniki przeżycia wynoszą 80 procent, natomiast pięcioletnie już tylko 54 procent. Skuteczną metodą zapobiegania zakażeniom wywołanym przez typy wirusa odpowiedzialne za większość przypadków, są właśnie szczepienia ochronne. Dla dziewcząt zameldowanych na terenie gmin Tuchów i Wierzchosławice nieodpłatnie realizuje Centrum Zdrowia Tuchów. Świadczenia również są poprzedzone kwalifikacją lekarską oraz zapoznaniem rodziców dziecka z działaniem szczepionki i uzyskaniem ich pisemnej zgody na jej podanie. W programie mogą brać udział dziewczęta, które nigdy nie były szczepione przeciwko wirusowi HPV, jak i te, które rozpoczęły już szczepienie, ale nie otrzymały wszystkich dawek.  W związku z ograniczoną liczbą szczepionek, obowiązuje kolejność zgłoszeń.

 

27.09.2018
Komentarze:
ewapeszke23: 03.10.2018
zdecydowanie warto szczepić dzieci na Pneumokoki, tylko nie oszczędzajcie na milusińskich i wybierzcie dobra odpłatna szczepionkę np: Prevenar.
Twój komentarz:
Ankieta
| | | |