Tarnowski chór na Węgrzech

 W Nyíregyháza na Węgrzech odbył się w siepniu Międzynarodowy Festiwal Cantemus. Na zaproszenie Instytutu Cantemus uczestniczył w tym wydarzeniu również Dziewczęcy Chór Katedralny „Puellae Orantes". Tarnowski chór zaprezentował się w dwóch koncertach.

 

W dniach 18 - 21 sierpnia Dziewczęcy Chór Katedralny „Puellae Orantes" występował w ramach Międzynarodowy Festiwal Cantemus w Nyíregyháza, na Węgrzech.

Zaproszenie do gościnnego udziału w festiwalu, chór otrzymał od Instytutu Cantemus. Dyrektor Instytutu - Szabó Dénes - wyraził swoją chęć współpracy z „Puellae Orantes" rok temu, po występie chóru  podczas Międzynarodowego Konkursu „Leonardo da Vinci” we Florencji.

Instytut, założony w  1975 roku przez  Denesa Szabo, wywodzi się z chóru dziecięcego „Cantemus",. Bazując na metodzie Zoltana Kodaly'a i prowadząc edukację muzyczną od kilkuletnich dzieci po zawodowców, w przeciągu kilkudziesięciu lat stał się ogromną instytucją, zrzeszającą obecnie kilka chórów. Z uwagi na wysoki poziom artystyczny chórów, unikalny program edukacyjny, szeroką działalność międzynarodową, w 2004 roku został powołany Instytut Chóralny Cantemus. Instytut wydał ponad 40 płyt kompaktowych. Systematycznie prowadzi międzynarodowe kursy mistrzowskie oraz Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Cantemus.

Tarnowski chór zaprezentował się w dwóch koncertach. Pierwszy, nagrywany przez Węgierskie Radio, odbył się w Nyírbátor, a drugi w Sali Koncertowej Szkoły Kodaly'a, która jest jednocześnie siedzibą Instytutu Cantemus.

Najważniejszym, finałowym wydarzeniem, był koncert Koncert Galowy, podczas którego wystąpili laureaci konkursu i zaproszeni goście.

Niezwykle barwny i dynamiczny koncert miał miejsce w Continental Aréna, z udziałem znakomitych chórów z Chin, Japonii, Filipin, Korei Południowej, Argentyny, Czech, Słowacji, Republiki Południowej Afryki, Holandii, Rosji, Węgier i Polski, którą reprezentował Dziewczęcy Chór Katedralny "Puellae Orantes".

28.09.2018
Twój komentarz:
Ankieta
| | | |