Lepsze drogi, nowe trasy

 Wicemarszałek Stanisław Sorys podpisał umowy gwarantujące przyznanie unijnych dofinansowań na rozbudowę drogi powiatowej nr 1410K i budowę tras rowerowych w regionie tarnowskim. Nowe szlaki szlaki zostaną połączone z małopolskimi odcinkami międzynarodowych tras rowerowych EuroVelo 4 i EuroVelo 11.

 

Droga powiatowa nr 1410K,  przebiegająca przez Stróże, Wolę Stróską, Zakliczyn i Zdonię, doczeka się nareszcie gruntownej modernizacji. Umowę gwarantującą dofinansowanie ze środków unijnych podpisał wicemarszałek województwa Stanisław Sorys. - Samorząd województwa od lat inwestuje miliony złotych pochodzące z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020, jak i z własnego budżetu, na prace związane z budową i modernizacją małopolskich tras. Dzięki temu po naszym regionie podróżuje się nie tylko bardziej komfortowo, ale też bezpiecznie – mówi wicemarszałek Sorys. W trakcie prac modernizacyjnych ponad 3-kilometrowego odcinka drogi, zostaną wykorzystane nowoczesne materiały i technologie, pojawią się też nowe chodniki i przejścia dla pieszych z obniżonymi krawężnikami oraz specjalnie oznakowane przejazdy dla rowerów. Przebudowana zostanie  zatoka autobusowa, a dzięki instalacji oświetlenia LED czy specjalnym znakom aktywnym, przejścia dla pieszych będą jeszcze lepiej widoczne. Będą one bowiem emitować dodatkowe strumienie światła w przypadku zbliżania się pieszego do jezdni. Całkowita wartość projektu, który zostanie zrealizowany do końca 2020 roku, to ponad 6,7 mln zł. Dofinansowanie z RPO wynosi prawie 5 mln złotych.

Kolejne dofinansowanie pozwoli natomiast na budowę i modernizację tras rowerowych w regionie tarnowskim – powstaną one na terenie tych gmin, które są partnerami projektu „Trasy rowerowe Pogórza”, czyli m.in. w gminach Borzęcin, Dębno, Szczurowa, Tarnów, Wietrzychowice oraz miastach Tarnów i Brzesko. Nowe szlaki zostaną połączone z małopolskimi odcinkami międzynarodowych tras rowerowych EuroVelo 4 i EuroVelo 11. Rowerzyści mogą liczyć na nowe punkty postojowe i parkingi dla rowerzystów. Zbudowane zostaną też specjalne miejsca obsługi, gdzie miłośnicy „dwóch kółek” w komfortowych warunkach odpoczną po podróży. W pobliżu tras pojawią się tablice informacyjne, które nie tylko podpowiedzą, w którą stronę udać się dalej na rowerze, ale też informować będą o najbardziej zachwycających obszarach przyrodniczych okolicy oraz ciekawych atrakcjach turystycznych. Informacje na temat trasy będzie można znaleźć na specjalnie zaprojektowanej stronie internetowej, gdzie nie zabraknie możliwości dodawania własnych zdjęć i filmów z przejażdżek. Zostanie też opracowana aplikacja mobilna, dzięki której mapy, uwzględniające też specjalnie przygotowane trasy dla najmłodszych i wszelkie niezbędne informacje, będzie można znaleźć dzięki kilku kliknięciom. Koszt projektu to ponad 14,1 mln złotych, z czego niemal 8,7 mln złotych to przyznana właśnie dotacja z RPO.

 

01.10.2018
Twój komentarz:
Ankieta
| | | |