Tajemnicze piękno wschodu

 Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie zaprasza 3 października o godzinie 17.00 na wykład Katarzyny Nowak „Nihon no kokoro, czyli kilka słów o japońskiej kulturze i sztuce”. Spotkanie odbędzie się w siedzibie BWA przy ulicy Słowackiego. Wstęp wolny.

 

Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie zaprasza 3 października o godzinie 17.00, do swojej siedziby przy ulicy Słowackiego, na wykład Katarzyny Nowak, zastępcy dyrektora ds. merytorycznych Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. - W ciągu wieków swego istnienia Japonia stworzyła wspaniałą kulturę narodową. Pewne aspekty rozwinęli Japończycy na bazie własnych źródeł i inspiracji, inne zaś zapożyczone z kontynentu azjatyckiego, a w czasach późniejszych z Zachodu, zostały przetworzone zgodnie z japońskimi upodobaniami i włączone jako jej nieodłączne elementy składowe. Na spotkaniu spróbuję bliżej zdefiniować to, co często określa się mianem „unikalności” dziedzictwa kulturowego Japonii. Chcąc ją scharakteryzować w dwóch słowach, powiedzielibyśmy, że przedkłada wewnętrzne piękno nad przepych zewnętrzny – mówi Katarzyna Nowak.

Katarzyna Nowak związana jest z Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha od samego początku. Rozpoczęła pracę w tej instytucji w 1995 roku. Od wielu lat buduje program wzajemnych relacji między Polską a Japonią, współpracując z Ambasadą Japonii w Polsce, uniwersytetami w Polsce i Japonii, ośrodkami kultury.

Wykład towarzyszy wystawie grafik Jacka Machowskiego i Pawła Bińczyckiego „Mono no aware”, na której prezentowane są także XIX-wieczne drzeworyty japońskie Katsushiki Hokusai’a z cyklu „36 widoków na górę Fudżi”, będących dla autorów wystawy niedoścignionym wzorem, punktem odniesienia i źródłem inspiracji.

Wykład jest realizowany w ramach projektu „Bon kultury / Odkrywanie sztuki”, współfinansowanego z budżetu Miasta Tarnowa. Wstęp wolny.

02.10.2018
Twój komentarz:
Ankieta
| | | |