e-ZLA – czyli co pacjent wiedzieć powinien

 Od 1 grudnia pacjenci będą mieli wystawiane wyłącznie elektroniczne zwolnienia lekarskie. W sierpniu do ZUS w Małopolsce wpłynęło takich zwolnień prawie 40 procent. Z każdym tygodniem procent zwolnień wystawianych elektronicznie wzrasta.

 

Od 1 grudnia zwolnienia lekarskie będą wystawiane wyłącznie elektronicznie. Pacjent wychodząc od lekarza nie będzie już dzierżył w dłoni papierowego, zielonego zaświadczenia. Zwolnienie od razu po wystawieniu przez lekarza w systemie, zostanie przekazane elektronicznie do pracodawcy i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Po wprowadzeniu obligatoryjnych e-ZLA, zniknie przepis dotyczący obniżenia zasiłku z powodu nieprzekazania zwolnienia pracodawcy w terminie.

Elektroniczne zwolnienia lekarskie można wystawiać już od 1 stycznia 2016 roku. W województwie małopolskim wystawiono już w sumie 540 tysięcy takich zwolnień. Z każdym tygodniem procent zwolnień wystawionych elektronicznie jest wyższy. Do tarnowskiego oddziału ZUS w ostatnim tygodniu wpłynęło 43,5 procent zwolnień w formie elektronicznej. Lekarze coraz chętniej korzystają z szybkiej, prostej i wygodnej dla pacjenta formy wystawiania zwolnień.

By zwolnienie lekarskie trafiło do systemu informatycznego pracodawcy, musi on mieć założone konto płatnika na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Jeśli pracodawca jeszcze nie ma konta na PUE ZUS, warto by je założył. Dzięki temu pracownik nie będzie musiał pobierać wydruku elektronicznego zwolnienia lekarskiego i zawozić go do szefa lub prosić znajomych o dostarczenie dokumentu. Kiedy pracodawca nie ma założonego profilu na PUE ZUS, lekarz widzi to w swoim systemie i drukuje zwolnienie dla pracodawcy.

Jeśli będzie trzeba wystawić zwolnienie w czasie wizyty domowej, lekarze są na to przygotowani. Mogą wręczyć pacjentowi wydrukowane e-ZLA i później uzupełnić je w systemie lub wypisać je przy pacjencie, jeśli mają ze sobą laptopa i dostęp do Internetu.

02.10.2018
Twój komentarz:
Ankieta
| | | |