Pierwszy koncert z górnej półki

 Centrum Sztuki Mościce zaprasza na koncert Jaromira Nohavicy, czeskiego barda, który od lat koncertuje także w Polsce i po polsku. Koncert odbędzie się 4 października i będzie pierwszą imprezą zorganizowaną w sali widowiskowej CSM po jej remoncie.

 

4 października godzinie 19.00 na dużej scenie Centrum Sztuki Mościce wystąpi Jaromir Nohavica, czeski bard, którego piosenki mają bardzo różny charakter.

Są wśród nich zarówno poetyckie, pełne zadumy ballady jak i wesołe, wręcz rubaszne pieśni. Od lat 90. ubiegłego wieku jest stale w czołówce najpopularniejszych czeskich pieśniarzy.

Poza Czechami i Słowacją, sporą popularnością cieszy się również w Polsce, gdzie koncertuje od 1997 roku. Twórczość Nohavicy, mieszkającego na pograniczu kultur na Śląsku Cieszyńskim, przesiąknięta jest również polskimi akcentami.

Artysta swobodnie mówi po polsku. Niektóre piosenki, zwłaszcza na koncertach, wykonuje w polskiej wersji językowej. - Dopiero po latach do mnie dotarło, jak wielkie szczęście miałem, mogąc długie lata spędzić w czeskocieszyńskiej, dwujęzycznej bibliotece, gdzie regały z polską literaturą i polskimi czasopismami sąsiadowały z czeskimi. Tam nauczyłem się polskiego. Sam z siebie, jak mawiał Szwejk. I tam zacząłem podziwiać polską kulturę – napisał artysta w swojej biografii.

Swój pierwszy autorski album wydał w 1988 roku. W 1989 roku ukazał się wybór piosenek pod tytułem „Ósmy kolor tęczy", a o rok później „W tym głupim roku". Pierwszy projekt studyjny Nohavicy, zatytułowany Mikimauzoleum, powstał w 1993 roku i stał się jednym z najpopularniejszych czeskich albumów muzycznych. Kolejny projekt, „Dziwny wiek", otrzymał Czeskie Gramy za płytę roku 1996. W 2009 roku ukazał się dwupłytowy album „Świat według Nohavicy" z piosenkami Nohavicy w polskim tłumaczeniu i wykonaniu polskich artystów. Na początku 2013 roku jego utwór „Minulost” trafił na pierwsze miejsce Listy Przebojów Programu III Polskiego Radia i pozostawał tam przez kilka tygodni.

W październiku 2013 Nohavica został uhonorowany nagrodą Diament Trójki.

Wstęp na koncert w CSM dla widzów od 15 roku życia. Bilety w cenie 130 złotych normalny i 110 złotych ulgowy kupować można drogą on-line za pośrednictwem strony www.csm.tarnow.pl lub w kasie CSM, tel.14 63346 04.

03.10.2018
Twój komentarz:
Ankieta
| | | |