O wiaduktach, o drogach, o inwestycjach

 Na zaproszenie kandydata na prezydenta Tarnowa Kazimierza Koprowskiego, przyjechał do Tarnowa minister Andrzej Adamczyk. Podczas krótkiej konferencji prasowej, która odbyła się na tle remontowanego wiaduktu przy Alei Tarnowskich, minister mówił o wiaduktach oraz inwestycjach drogowych i możliwościach pozyskania na nie środków.

 

W towarzystwie kandydatów startujących w najbliższych wyborach samorządowych oraz wciąż urzędujących radnych i posłów, odbyła się konferencja prasowa Andrzeja Adamczyka, Ministra Infrastruktury, który do Tarnowa przyjechał na zaproszenie Kazimierza Koprowskiego, kandydata na prezydenta Tarnowa z ramienia Prawa i Sprawiedliwości.

Rozkopany od kilku lat wiadukt przy Alei Tarnowskich doczekał się nagle atencji ze strony najwyższych władz, które na jego tle postanowiły przedstawić dziennikarzom informacje o inwestycjach drogowych i możliwościach pozyskania na nie ministerialnych środkach. O samych wiaduktach było, niestety, najmniej. Niestety, bo to problem, który na mieszkańców Tarnowa działa źle. – Jesteśmy w miejscu, którym żywo zainteresowani są nie nie tylko mieszkańcy tzw. osiedla pod Górą Marcina, ale generalnie wszyscy ci, którzy chcą tędy przejechać i skorzystać z tych terenów. Doskonale państwo wiecie, że ten remont ciągnie się już stosunkowo długo i jesteśmy zainteresowani, żeby skończył się jak najszybciej. Kolejną kwestią jest remont wiaduktu na ulicy Krakowskiej, który – jest nadzieja – zostanie wkrótce skończony, dzięki interwencji pana ministra – wprowadził w temat Kazimierz Koprowski.

- Jesteśmy przy inwestycji, gdzie nieprzewidziane stosunki hydrogeologiczne spowodowały, że w przekopie który zaczęto wykonywać pod wiaduktem kolejowym, pojawiły się ogromne ilości wody. Wiem o szczegółach, bo kolejarze informują mnie na bieżąco.Do końca przyszłego miesiąca wykonawca ma przedstawić projekt zamienny. Chodzi o rodzaj szczelnej wanny, która zabezpieczy przejazd przed napierającą wodą ze źródeł podziemnych i w połowie przyszłego roku powinniśmy przejechać wiaduktem. Podoba sytuacja miała miejsce pod wiaduktem na ulicy Krakowskiej. Tam z kolei, niestety, dokumentacja którą dysponuje miasto, zupełnie inaczej umiejscowiła kolektor kanalizacyjny, aniżeli jest on w rzeczywistości. Ale myślę, że te problemy są już za nami, a kolejarze zadeklarowali, że 19 października, na obydwu jezdniach otwarty zostanie ruch pod wiaduktem na ulicy Krakowskiej. Na pewno na czas Wszystkich Świętych i po Wszystkich Świętych. Jeszcze w listopadzie wykonawca prowadził będzie prace uzupełniające, ale najważniejsze jest to, żeby mieszkańcy Tarnowa mogli w okresie Wszystkich Świętych przejechać ulicą Krakowską bez utrudnień. A ponieważ zostaną też oddane do użytku ciągi piesze i rowerowe, wszyscy powinni czuć się bezpiecznie. To są trudne momenty, gdy ani wykonawca ani zamawiający nie są w stanie przewidzieć pewnych okoliczności. Ale dajemy sobie radę i myślę, że tak będzie i z innymi inwestycjami, które – przy wsparciu środków rządowych – będą realizowane w Tarnowie. – mówił minister Adamczyk.

Znacznie więcej czasu poświęcił minister remontom dróg lokalnych. Zdaniem ministra, rząd Prawa i Sprawiedliwości robi wyjątkowo dużo, by nadrobić zaległości. A tych jest sporo. - Nie mogłem nie przyjąć zaproszenia do Tarnowa, szczególnie w sytuacji, gdy przygotowujemy wielki projekt – Fundusz Dróg Samorządowych, który procedowany jest w Sejmie i będzie niebawem przyjęty i który niesie ze sobą niebagatelne kwoty rządowego wsparcia inwestycji samorządowych. Projekt obejmuje modernizację dróg lokalnych,a więc pozostających w gestii poszczególnych samorządów. Projektem objęte zostają też miasta prezydenckie, nie będące siedzibami wojewodów i marszałków, a więc takie jak Tarnów – mówił minister. I zapewniał, że na współpracę w tym zakresie z władzami Tarnowa liczy i do niej zachęca. Pytanie, czy z każdymi?

 

 


08.10.2018
Twój komentarz:
Ankieta
| | | |