Konferencja poświęcona Józefowi Dutkiewiczowi

 26 października odbyła się w Ratuszu w Tarnowie konferencja „Tarnów Józefa Edwarda Dutkiewicza”. Organizatorem konferencji było Stowarzyszenie na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego „KON-FEDERACJA” oraz Muzeum Okręgowe w Tarnowie. Józef Dutkiewicz był m.in kierownikiem tarnowskiego muzeum i autorem koncepcji rewaloryzacji Starego Miasta w Tarnowie.

 

26 października odbyła się w Tarnowie konferencja „Tarnów Józefa Edwarda Dutkiewicza”, w 50 rocznicę śmierci profesora. Organizatorem konferencji było Stowarzyszenie na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego „KON-FEDERACJA” oraz Muzeum Okręgowe w Tarnowie.

Józef Edward Dutkiewicz (1903-1968) był kierownikiem Muzeum Okręgowego Tarnowie w latach 1945 – 1950.

W 1921 roku zdał egzamin maturalny w I Gimnazjum im. K. Brodzińskiego. Studia podjął w Krakowie równocześnie na dwóch kierunkach: malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych i historia sztuki na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie w 1930 roku otrzymał stopień doktora filozofii. Przez pół roku pogłębiał swoją wiedzę artystyczną w Paryżu, zapoznając się w tym samym czasie z zagadnieniami konserwatorskimi w Ecole du Louvre.

Po powrocie do Polski pracował głównie jako konserwator zabytków. W latach 1936-1939 pracował w Lublinie, gdzie zainicjował i zrealizował, po raz pierwszy, restaurację całego zespołu staromiejskiego. Był też czynny w Towarzystwie Przyjaciół Nauk w Lublinie i wykładał historię sztuki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Okres okupacji spędził w Tarnowie, gdzie wraz z ks. Bulandą przeniósł i zabezpieczył zbiory Muzeum Diecezjalnego i Miejskiego.

Po wojnie zorganizował w Tarnowie, ze zbiorów podworskich, Muzeum Ziemi Tarnowskiej. Od 15 marca 1945 roku pełnił funkcję jego kierownika. Równocześnie jako wizytator muzeów z ramienia Ministerstwa Kultury i Sztuki brał udział w zabezpieczaniu dóbr kultury na Śląsku. W latach 1946- 1951 pracował także na stanowisku Konserwatora Zabytków Województwa Krakowskiego i miasta Krakowa. Od 1949 roku był wykładowcą na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

Prof. Dutkiewicz opracował generalną koncepcję rewaloryzacji Starego Miasta w Tarnowie, wraz z programem stopniowej realizacji. Kierował też odnową ratusza, jego adaptacją na muzeum, łącznie z pracami przy wystroju wnętrz. W Rynku podjął rewaloryzację kamienic 19, 20 i 21, którym przywrócił podcienia, attyki i detale. Zaprojektował elewację wszystkich budynków z zastosowaniem motywów renesansowych, co zostało zrealizowane w latach 1960-1961.

Podjął się wykonania kompleksowych prac przy konserwacji i ekspozycji pozostałości murów i baszt miejskich. Uczestniczył w pracach archeologicznych na Górze św. Marcina a następnie w wystawie reliktów. Był twórcą aranżacji wnętrz Muzeum Diecezjalnego a także ukształtował zabudowę średniowieczną przy katedrze. Nowy wystrój malarski wnętrza katedry (1957-1960) był dziełem trzech artystów: obok prof. Dutkiewicza swój istotny udział mieli Wacław Taranczewski i Adam Marczyński. Profesor opracował malowidła na sklepieniach prezbiterium i nawy głównej, w kaplicy Rozesłania Apostołów i św. Anny, gdzie również odsłonił fragmenty malowideł zabytkowych.

Wyrazem uznania dla jego działalności ze strony władz państwowych były odznaczenia: Złoty Krzyż Zasługi (1947), Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski (1958), Odznaka Tysiąclecia Państwa Polskiego(1966).

Prof. Dutkiewicz odkrył nieznane polichromie z XII w. w Tropiu i Dziekanowicach, gotyckie w Strzelnikach, Brzegu i Olkuszu, renesansowe w Podolu i Tarnowie. Stworzył monumentalne malowidła ścienne m.in. w w Ptaszkowej, Szczepanowie, Ciężkowicach, Wierzchosławicach, Łańcucie, Baranowie, Pieskowej Skale, w Krakowie u Augustianów i Karmelitów.

Zmarł tragicznie w czasie pracy w kościele w Olkuszu 7 września 1968 roku. Spoczął w grobowcu rodzinnym na Starym Cmentarzu w Tarnowie.

 

 


27.10.2018
Twój komentarz:
Ankieta
Czy weźmiesz udział w nadchodzących wyborach samorządowych?
| | | |