Święto Niepodległości w Tarnowie

 W Tarnowie obchody Narodowego Święta Niepodległości odbędą się 30 i 31 października. Zainaugurowane zostaną 30 października o 12.00 wspólną sesją Rady Miejskiej w Tarnowie i Rady Powiatu Tarnowskiego. W jej trakcie nastąpi wręczenie nagród im. Tadeusza Tertila.

 

Miasto Tarnów odzyskało niepodległość, jako pierwsze na ziemiach polskich. Z tej okazji w dniach 30-31 października obchodzone będzie Święto Miasta Tarnowa  „Pierwsze Niepodległe”. Jego obchody rozpoczną się we wtorek o godzinie 12.00 wspólną sesją Rady Miejskiej w Tarnowie i Rady Powiatu Tarnowskiego, odbywającą się w tarnowskim Ratuszu. W jej trakcie nastąpi wręczenie nagród im. Tadeusza Tertila oraz premiera filmu „Tadeusz Tertil – burmistrz niepodległości”.

Na godzinę 13.15 zaplanowane jest odsłonięcie rzeźby Tadeusza Tertila, wykonanej przez kieleckiego artystę Arkadiusza Latosa. Stanie ona na tarnowskim Rynku obok pasażu Tertila.

O godzinie 14.00  na Cmentarzu Starym odbędzie się Apel Pamięci przy mogiłach legionistów oraz złożenie kwiatów na grobie Tadeusza Tertila. Godzinę później w Bazylice Katedralnej rozpocznie się msza św. w intencji byłych burmistrzów i radnych Tarnowa oraz uczestników zrywu niepodległościowego, podjętego w Tarnowie w nocy z 30 na 31 października 1918 roku.

Po mszy świętej, o godzinie 16:30 przy Pomniku Nieznanego Żołnierza, Komitet Organizacyjny zaplanował główną uroczystość rocznicową. Towarzyszyć jej będzie odsłonięcie Tablicy - Ściany Pamięci upamiętniającej ponad 120 bohaterów Tarnowskiej Nocy Niepodległości. - Tylko kilku bohaterów pionierskiego zrywu niepodległościowego z 30 i 31 X 1918 r. pojawiło się w przestrzeni publicznej Tarnowa w ciągu minionych stu lat. Swojej ulicy, placu, skweru czy nawet małej tablicy nie doczekało się do tej pory wiele kluczowych dla tego sukcesu postaci, np. Władysław Dziadosz , Leopold Gebel, Wojciech Piasecki, Karol Kawęcki, Andrzej Wais ...  Choć w niewielkim wymiarze  nadrabiamy nareszcie tę zaległość.  Ludzie, którym Tarnów tyle zawdzięcza, którzy pierwsi spełnili marzenia rodaków o odrodzonym państwie, nie mogą pozostawać anonimowi – mówi Piotr Dziża, pomysłodawca tego upamiętnienia.

O godzinie 19.00 w hali Pałacu Młodzieży przy ulicy Gumniskiej odbędzie się natomiast gala „Tarnów – Pierwsze Niepodległe” i koncert w wykonaniu Orkiestry Akademii Beethovenowskiej z udziałem chóru Filharmonii Krakowskiej.

W środowe południe w Sali Lustrzanej otwarta zostanie wystawa „Czerwonym Tramwajem do Przystanku Niepodległość”. O 18.00 w koncercie „Paderewski. Chopin” wystąpi tam natomiast młody tarnowski pianista Robert Maciejowski z udziałem kwintetu smyczkowego (bezpłatne wejściówki na koncert są do odebrania w Biurze Obsługi Tarnowskiego Centrum Kultury – Rynek 5).

W sali Pałacu Młodzieży dwukrotnie – o godzinie 12.00 i 18.00 zaprezentowany zostanie spektakl Teatru Nie Teraz „Wyklęci 44”.

 

29.10.2018
Twój komentarz:
Ankieta
Czy popierasz zapowiadany strajk nauczycieli?
| | | |