Pierwsi Niepodlegli - Leopold Gebel - mózg i motor przewrotu

Wśród kilku postaci kluczowych dla powodzenia pionierskiego zrywu niepodległościowego w Tarnowie 30 i 31 X 1918r. , jest na pewno Leopold Gebel, ówczesny porucznik w batalionie zapasowym 20 pułku piechoty – przywódca konspiracyjnej Organizacji Wolność w Tarnowie,  główny organizator antyaustriackiego zamachu wojskowego w garnizonie tarnowskim. Według słów Stanisława Plapperta, kronikarza Organizacji, był on „głównym motorem przewrotu politycznego w Tarnowie”.

Zapraszamy do obejrzenia filmowej miniatury mu poświęconej, zrealizowanej w ramach projektu edukacyjno-badawczo-filmowego „Pierwsi Niepodlegli”...

 

 

 

Leopold Gebel. Podpułkownik dyplomowany WP (ur. 20 sierpnia 1889 r. w Nowym Targu – zm. 15 lipca 1954 r. w Londynie).

Absolwent Gimnazjum II w Krakowie, Wydziału Prawa Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie i Wyższej Szkoły Wojennej w Warszawie. Podczas I wojny światowej w szeregach 20. (galicyjskiego) pułku piechoty - od lipca 1914 r. do marca 1918 r. głównie na froncie rosyjskim i włoskim. Pod koniec wojny w batalionie  zapasowym pułku w Tarnowie. Tamże, wówczas w randze porucznika, zorganizował i kierował antyaustriackim przewrotem wojskowym z 30 na 31 października 1918 r. (członek władz konspiracyjnej Organizacji „Wolność” w c.k. armii).

W Wojsku Polskim od samego początku w 1. pułku strzelców podhalańskich w Nowym Sączu. Służył także w Ministerstwie Spraw Wojskowych, Dowództwie Okręgu nr V w Krakowie, 38. pułku  piechoty w Przemyślu i 20. pułku piechoty w Krakowie. Pełnił funkcję prezesa Klubu Sportowego Warszawianka.

We wrześniu 1939 r. uniknął niewoli i został wraz ze sztabem Naczelnego Wodza internowany na terytorium Rumunii. 1 listopada 1939 r. został przerzucony do Jugosławii, gdzie do stycznia 1941 r. kierował punktem ewakuacyjnym „EWA” Wojska Polskiego w Belgradzie. Następnie ewakuowany na południe, służył w Polskich Siłach Zbrojnych na Bliskim i Środkowym Wschodzie (m.in. szef sztabu jednostek terytorialnych). Po zakończeniu II wojny światowej pozostał na emigracji w Anglii. Pochowany na cmentarzu w Acton.

Odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim i Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, dwukrotnie Krzyżem Walecznych, Medalem Niepodległości.

Biogram na podstawie Jerzy Giza „Organizacja WOLNOŚĆ 1918”

Partnerem pierwszej części cyklu filmowego Pierwsi Niepodlegli” jest Miasto Tarnów.

30.10.2018
Twój komentarz:
Ankieta
Czy popierasz zapowiadany strajk nauczycieli?
| | | |