Trzydniowa kwesta

 1 listopada na trzech tarnowskich cmentarzach odbędzie się jubileuszowa, 25. kwesta na ratowanie zabytkowych nagrobków Starego Cmentarza. Kwestę, jak co roku, organizuje Komitet Opieki nad Starym Cmentarzem w Tarnowie. Tym razem jednak, po raz pierwszy, zbiórka pieniędzy będzie prowadzona także na cmentarzach w Krzyżu i w Mościcach.

 

Kwesta na Starym Cmentarzu odbędzie się 1 listopada. Potrwa od 8.30 do 18.30. Również 1 listopada zbiórka prowadzona będzie od 10.00 do 16.00 na cmentarzach w Krzyżu i w Mościcach.

W Dzień Zaduszny, 2 listopada, kwesta odbędzie się na Starym Cmentarzu, a 3 listopada, w sobotę, przed wejściem staną duże puszki.

W ostatnich latach na tarnowskim Starym Cmentarzu wyremontowanych zostało ponad 200 nagrobków. Ponad 50 remontów sfinansował Komitet Opieki nad Starym Cmentarzem. Wyremontowana została również kaplica Radzikowskich, dobiega końca remont nagrobka uczestnika powstania listopadowego Rufina Piotrowskiego w Kwaterze Zasłużonych oraz kaplicy Polityńskich i Mindlerów. - Wciąż jednak bardzo dużo jest do zrobienia, dlatego cieszę się ze wszystkich inicjatyw odnowy naszej perły, jaką jest Stary Cmentarz – mówi Maria Wójcik, dyrektor Miejskiego Zarządu Cmentarzy w Tarnowie.

Tarnowski Stary Cmentarz jest jednym z najstarszych w Małopolsce i w Polsce. Jest starszy od słynnych warszawskich Powązek i od Cmentarza Rakowickiego w Krakowie. Liczy około czterech tysięcy nagrobków oraz trzy zbiorowe mogiły – Sybiraków, Kresowian i ofiar rabacji galicyjskiej. - To wielka księga Tarnowa, mówiąca o naszej historii. Mamy czym się szczycić, mamy co ratować – podkreśla Ryszard Żądło, wiceprezes Komitetu Opieki nad Starym Cmentarzem w Tarnowie. W tym roku po raz pierwszy komitet w prowadzeniu kwest wesprze kilkanaście tarnowskich stowarzyszeń, w tym grupy rekonstrukcji historycznej. Ich członkowie – w mundurach i kostiumach z epoki – będą kwestować na Starym Cmentarzu i w Krzyżu, z kolei w Mościcach będzie można spotkać między innymi harcerzy. Zbiórkę poprowadzą również tarnowscy aktorzy.

Przez ćwierć wieku komitet zebrał ponad 400 tysięcy złotych. W roku ubiegłym było to ponad 21 tysięcy. Zlecono za nie renowację dwóch mogił – Kaspra Machayskiego, oficera Wojska Polskiego, który walczył w XIX wieku o wolność Polski i grobowca rodziny Dziadoszów, zasłużonej w październiku 1918 roku, gdy Tarnów jako pierwszy w Polsce odzyskał niepodległość.

Plany komitetu są znacznie szersze, niż prowadzenie kwest na renowację zabytkowych nagrobków. - Chcemy zainteresować młodzież historią poprzez wycieczki czy prace na Starym Cmentarzu, zapraszamy na nasze spotkania wszystkich chętnych - mówi prezes, Ewa Filipów, prezes komitetu.

31.10.2018
Twój komentarz:
Ankieta
Czy popierasz zapowiadany strajk nauczycieli?
| | | |