Recykling gruzu w PUK

 W Przedsiębiorstwie Usług Komunalnych w Tarnowie kruszone jest obecnie około cztery tysiące ton gruzu. Koszt tej operacji, wykonywanej przez firmę zewnętrzną, wynosi około 50 tys. zł. Około 60 % gruzu udaje się odzyskać w postaci kruszywa.

 

Na placu magazynowym PUK przy ul. Komunalnej w Tarnowie prowadzony jest właśnie recykling gruzu. - Odzyskiwanie gruzu zlecamy w miarę potrzeb, średnio raz w roku – mówi Piotr Zieliński, kierownik składowiska w PUK. - Koszt tej operacji to około 50 tys. zł. Realizuje je firma zewnętrzna, bowiem nam nie opłacałby się zakup specjalistycznego i co za tym idzie bardzo drogiego sprzętu.

Do odzyskania gruzu niezbędna jest kruszarka. Zanim jednak gruz do niej trafi, specjalna koparka wyposażona w nożyce tnie gruz, potem w miejsce nożyc zakładana jest specjalna łyżka, która z kolei odsiewa ziemię od gruzu.

Dopiero tak przygotowany materiał jest kruszony, w wyniku czego powstaje cenne kruszywo najczęściej wykorzystywane do utwardzania terenu lub do podbudowy dróg. - Uzyskanie kruszywa z gruzu jest zdecydowanie tańsze, niż zakup kruszyw naturalnych w żwirowni – podkreśla Piotr Zieliński. - Dodatkową korzyścią przy odzyskiwaniu gruzu jest pozyskiwanie znacznych ilości złomu w postaci drutów zbrojeniowych.

Gruz trafia na składowisko sukcesywne. Najczęściej są to odpady z budów i rozbiórek, czyli: elementy betonowe, cegły, pustaki i ceramiczne wyposażenie wnętrz (płytki, zlewy, etc.). Obecnie w PUK kruszone jest około cztery tysiące ton gruzu. Z tego, w postaci kruszywa, odzyskane zostanie około 60%.

31.10.2018
Twój komentarz:
Ankieta
Czy popierasz zapowiadany strajk nauczycieli?
| | | |