Dwurnik-Tarnów-Podróże autostopem

 Od 31 października do 3 grudnia w galerii na dworcu kolejowym, tarnowskie BWA prezentować będzie obraz Edwarda Dwurnika. Obraz przedstawia Tarnów i wchodzi w skład cyklu artysty Podróże autostopem.

 

Zmarły 28 października Edward Dwurnik to wybitny polski malarz i grafik. W latach 1963–1970 studiował malarstwo i grafikę w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie,

w pracowni Krystyny Łady-Studnickiej, a także, przez trzy lata, rzeźbę.

Jak sam mówił, przez pierwsze lata studiów na ASP „nie miał żadnej wizji swojej twórczości”. Po zetknięciu się z dziełami Bernarda Buffeta dostrzegł nowe możliwości malarskie, lecz dopiero doświadczenie wystawy Nikifora w 1965 roku pomogło mu odnaleźć formę wspierającą realizację własnych pomysłów. Od tego wydarzenia rozpoczęła się jego pasja tworzenia. Wtedy też powstały obrazy zaliczane do cyklów malarskich, takich jak: Podróże autostopem, Warszawa, Portret. Dwurnik uważał, że prawdziwie „swój temat” odnalazł w marcu 1968 roku. Rozwiązaniem artystycznym, w ujęciu tego problemu, było budowanie kompozycji wieloelementowych, komplikacja, tworzenie związków między przedmiotami obrazu. Namalował ich ponad 5000. Obraz należący do cyklu Podróże autostopem i przedstawiający Tarnów, od 31 października można oglądać w galerii dworcowej tarnowskiego Biura Wystaw Artystycznych. Ekspozycja obrazu potrwa do 3 grudnia.

31.10.2018
Twój komentarz:
Ankieta
Czy popierasz zapowiadany strajk nauczycieli?
| | | |