Ci, którzy odeszli...

 Śmierć jest lękiem, dramatem, postrachem. Nie chcemy o niej myśleć i mówić, oddalamy ją, jakby nie dotyczyła nas, tylko innych, jakbyśmy mieli tu wiekować. Jak oswoić własne myśli ze śmiercią i przemijaniem? Jak pogodzić się ze śmiercią i przemijaniem najbliższych? Dobrą na to chwilą jest 1 listopada, gdy idziemy na cmentarz szukać cieni tych, którzy odeszli, a którzy kiedyś, przed chwilą, byli z nami, wśród nas, tuż obok...

 

Nie chcemy myśleć o śmierci, oddalamy tą myśl kurczowo trzymając się życia. A przecież śmierć – jego dopełnienie – nie ominie nikogo. Jest świat żywych i świat martwych.

1 listopada jest takim dniem, gdy chcąc nie chcąc musimy zmierzyć się z tym drugim światem. Idziemy na cmentarze szukać cieni tych, którzy odeszli. Zadumani, rozmodleni idziemy na spotkanie, które każe się wyciszyć i wsłuchać w siebie. Oswajamy myśl o śmierci i przemijaniu. Dopiero tu, wśród grobów, doceniamy tych, którzy jeszcze niedawno byli w zasięgu wzroku. Sami, rok temu zapalali znicze, zastanawiając się jak wszyscy, co jest Tam, po drugiej stronie. Czy jest jakaś druga strona? Dzisiaj już wiedzą. Wspomnijmy tych, których zabrał miniony rok.

 

Wiesław Jachimek – zmarł 20 listopada 2017 roku w wieku 79 lat. Były radny Rady Miejskiej w Tarnowie, członek Zarządu Miasta Tarnowa, wieloletni pracownik Urzędu Miasta Tarnowa.

 

Stefan Podstawa – zmarł 9 grudnia 2017 roku w wieku 91 lat. Żołnierz Armii Krajowej, batalionu „Barbara” 16pp AK. Kawaler m.in. Orderu Polonia Restituta, Krzyża AK i Krzyża Partyzanckiego.

 

Irena Byszewska – zmarła 11 grudnia 2017 roku w wieku 93 lat. Wieloletnia aktorka tarnowskiego teatru.

 

Janina Plichta – zmarła 18 grudnia 2017 roku w wieku 85 lat. Wieloletnia nauczycielka Zespołu Szkół Technicznych w Tarnowie

 

Andrzej Marnik- zmarł 2 stycznia 2018 roku w wieku 65 lat. Były sportowiec KS „Błękitni Tarnów”. Wieloletni trener sekcji judo, wychowawca wielu utytułowanych zawodników.

 

Adam Bojczuk – zmarł 15 stycznia 2018 roku w wieku 81 lat. Lekarz medycyny.

 

Ryszard Baran – zmarł 24 stycznia 2018 roku w wieku 69 lat. Harcmistrz, były komendant Hufca Związku Harcerstwa Polskiego w Tarnowie.

 

Krystyna Piwowarczyk – zmarła 27 stycznia 2018 roku w wieku 80 lat. Nauczycielka i dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 7 w Tarnowie. Nauczycielka geografii, wychowawczyni kilku pokoleń młodzieży.

 

Wacława Zachara – zmarła 28 stycznia 2018 roku w wieku 72 lat. Wieloletnia nauczycielka w Zespole Szkół Plastycznych w Tarnowie.

 

Irena Dychtoń – zmarła 31 stycznia 2018 roku w wieku 85 lat. Wieloletnia aktywna członkini Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo – Wschodnich Oddział w Tarnowie.,

 

Elżbieta Kuzemko-Rausz- zmarła 19 marca 2018 roku w wieku 67 lat. Korepetytor muzyczny, pedagog. Wieloletni pracownik Zespołu Szkół Muzycznych w Tarnowie i tarnowskiego teatru.

 

Maria Witkowska – zmarła 1 kwietnia 2018 roku w wieku 90 lat. Współtwórczyni firmy Bruk-Bet, wieloletnia dyrektorka teatru i chóru w Niecieczy.

 

Jerzy Sokoła – zmarł 2 maja 2018 roku w wieku 61 lat. Wieloletni dyrektor Zespołu Szkół Ekonomiczno-Ogrodniczych w Tarnowie.

 

Antoni Prosowicz – zmarł 27 maja 2018 roku w wieku 73 lat. Wieloletni prezes PSS „Społem” w Tarnowie.

 

Ks. Piotr Gajda – zmarł 2 czerwca 2018 roku w wieku 91 lat. Kapelan Jego Świątobliwości, Prałat Honorowy Ojca Świętego. W latach 1954 – 1957 pełnił funkcję kapelana i sekretarza biskupa tarnowskiego Jana Stepy. Wykładowca w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie i w Wyższym Seminarium Duchownym w Rzeszowie. Kapelan Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej – okręg Tarnów.

 

Barbara Gryboś – zmarła 9 czerwca 2018 roku w wieku 71 lat. Nauczycielka, wychowawczyni wielu pokoleń młodzieży, wieloletni pedagog I Liceum Ogólnokształcącego w Tarnowie.

 

Jerzy Pertkiewicz – zmarł 30 czerwca 2018 roku w wieku 99 lat. Harcmistrz, żołnierz kampanii wrześniowej i Armii Krajowej. Za zasługi wojenne odznaczony, oprócz Krzyża Srebrnego Virtuti Militari, m.in. Krzyżem Walecznych, Krzyżem Partyzanckim, Krzyżem AK. 16 września 2010 roku został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Pułkownik Jerzy Pertkiewicz był Honorowym Obywatelem Miasta Tarnowa i Gminy Ryglice

 

Tadeusz Sypek – zmarł 24 sierpnia 2018 roku w wieku 75 lat. Wieloletni pedagog I Liceum Ogólnokształcącego w Tarnowie, z wykształcenia fizyk i astronom. Był równocześnie pasjonatem gór, organizatorem wielu wypraw szkolnych, przede wszystkim dorocznego rajdu im. Kazimierza Brodzińskiego.

 

Krystian Popiela - zginął w wypadku samochodowym w dnia 9 września 2018 roku w wieku 20 lat. Były piłkarz Unii Tarnów, w bieżącym sezonie występujący w Stali Rzeszów.

 

Barbara Wiatr – zmarła 9 września 2018 roku w wieku 86 lat. Wychowawczyni i nauczycielka w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych i w III Liceum Ogólnokształcącym im. A. Mickiewicza w Tarnowie. Działaczka Klubu Inteligencji Katolickiej w Tarnowie. Angażowała się w działania na rzecz Solidarności, w latach dziewięćdziesiątych XX wieku utworzyła stowarzyszenie Tarnowskich Rodzin Legionistów Józefa Piłsudskiego. Z jej inicjatywy w Tarnowie organizowane są uroczystości w kolejne rocznice wymarszu I Kompanii Kadrowej z Oleandrów.

01.11.2018
Twój komentarz:
Ankieta
Czy popierasz zapowiadany strajk nauczycieli?
| | | |