Prezydent Andrzej Duda odda hołd bohaterom bitwy pod Łowczówkim

 W najbliższą niedzielę, 4 listopada odbędą się obchody XX Zlotu Niepodległościowego w Łowczówku. W uroczystościach weźmie udział Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej - Andrzej Duda. Wcześniej prezydent będzie obecny w Zakliczynie na wydarzeniu „Z Zakliczyna do Łowczówka”, poprzedzającym ceremonię na Cmentarzu Legionistów Polskich.

 

4 listopada odbędzie tradycyjny Zlot Niepodległościowy w Łowczówku. W bieżącym roku będzie to jubileuszowa - XX edycja tego wydarzenia, które jest jednocześnie punktem kulminacyjnym powiatowych obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W uroczystościach weźmie udział Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej - Andrzej Duda.

Obchody z udziałem Prezydenta RP rozpoczną się w tym roku w Zakliczynie, gdzie zaplanowane zostało wydarzenie towarzyszące XX Zlotowi Niepodległościowemu, zatytułowane „Z Zakliczyna do Łowczówka”.

Jego organizacja nawiązuje do wymarszu, 22 grudnia 1914 roku, I Brygady Legionów na front pod Łowczówkiem, właśnie z Zakliczyna. Na tą część programu dnia złożą się: wystąpienia oficjalne na zakliczyńskim rynku, inscenizacja historyczna wymarszu Legionistów Józefa Piłsudskiego, wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych oraz warsztaty edukacyjne.

Główne uroczystości XX Zlotu Niepodległościowego rozpoczną się o godz. 11.00 na cmentarzu wojennym nr 171 w Łowczówku. Tradycyjnie uczestnicy obchodów wezmą udział w polowej Mszy świętej w intencji Ojczyzny oraz poległych i zmarłych Legionistów, ceremonii oficjalnej, a także pikniku historycznym z udziałem grup rekonstrukcji historycznej i wspólnym śpiewaniu pieśni legionowych.

Ze względów organizacyjnych sam cmentarz nie będzie w stanie pomieścić spodziewanej liczby gości. Dla wszystkich, którzy nie będą mieli możliwości dostania się na jego teren, ustawiony będzie telebim, w niewielkiej odległości od miejsca ceremonii. Organizatorzy proszą również uprzejmie wszystkich uczestników wydarzenia o dostosowanie się do bieżących poleceń i komunikatów służb porządkowych. Organizatorami obchodów są: Poseł Na Sejm RP Michał Wojtkiewicz, Starosta Tarnowski Roman Łucarz, Burmistrz Miasta i Gminy Zakliczyn Dawid Chrobak, Burmistrz Tuchowa Adam Drogoś oraz Wójt Gminy Pleśna Józef Knapik.

02.11.2018
Twój komentarz:
Ankieta
Czy popierasz zapowiadany strajk nauczycieli?
| | | |