Małe, czyli w sam raz

 Ekologiczne, komfortowe, a przede wszystkim niewielkie, a więc idealne do jazdy po ścisłym centrum miasta lub osiedlowych ulicach  – takie będą autobusy Solaris Urbino 8,6, których w Tarnowie będzie w sumie pięć. W najbliższych dniach pasażerowie będą mieli okazję sprawdzić pierwszy z nich.

 

W najbliższych dniach na tarnowskie ulice wyruszy nowy nabytek Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Tarnowie – nowoczesny i komfortowy autobus Solaris Urbino 8.6, który z racji swoich niewielkich rozmiarów, idealnie nadaje się do jazdy po ścisłym centrum miasta i po osiedlowych uliczkach. Takich pojazdów będzie pięć. To kolejny etap zakupów nowego taboru dla tarnowskiego MPK, w ramach których miasto kupiło łącznie 40 nowoczesnych, komfortowych i ekologicznych autobusów. W ten sposób już połowa taboru miejskiego przewoźnika została wymieniona na nowe pojazdy. Koszt zakupów to 40 milionów złotych, przy czym 33 miliony pochodzą z Unii Europejskiej. - Dobrze wykorzystaliśmy fundusze europejskie, a pasażerowie zauważają nową jakość – podkreśla prezydent Tarnowa, Roman Ciepiela. Niewielkie, ale bardzo komfortowe Solarisy Urbino 8.6 będą obsługiwały mniej obłożone linie i kursy świąteczne, w czasie których pasażerów nie jest zbyt wielu. Autobusy mają ekologiczny silnik Euro 6, dzięki czemu niemal nie zanieczyszczają powietrza spalinami, co jest – oprócz ich małych rozmiarów – dodatkową zaletą w gęsto zabudowanym centrum czy na osiedlach. - Solarisy Urbino 8.6 będą obsługiwały cztery linie, między innymi na osiedlu Zielonym i na osiedlu Jasna – mówi prezes MPK w Tarnowie, Jerzy Wiatr. Pierwszy z nich wyruszy w trasę w najbliższych dniach.

Zmiany w miejskim transporcie obejmują nie tylko zakup autobusów, ale również Integrację Transportu Publicznego w Tarnowie. Jednym z elementów tego projektu są elektroniczne tablice świetlne na przystankach, informujące o realnym czasie odjazdu poszczególnych autobusów. W całym mieście jest ich obecnie 10, trwa montaż kolejnych, a do połowy przyszłego roku będzie ich 50. System pomyślnie przeszedł testy, tablice działają poprawnie. -Tablice umieszczamy w miejscach, w których jest najwięcej pasażerów, nie tylko w centrum miasta, ale też między innymi przy nowym szpitalu czy w Mościcach, które są ważnym punktem przesiadkowym - mówi Krzysztof Kluza, zastępca dyrektora Zarządu Dróg i Komunikacji. Tablice są wyposażone w komunikaty głosowe dla osób niedowidzących. Po wciśnięciu umieszczonego na słupie przycisku podają informacje o nadjeżdżającym autobusie. Tarnów uzyskał na ten projekt ponad 17,5 miliona złotych unijnego dofinansowania, całość kosztów to 25,5 miliona. W ramach tego samego  projektu uruchomiona została miejska wypożyczalnia rowerów, a w przyszłości utworzone zostanie centrum zarządzania ruchem.

 

02.11.2018
Twój komentarz:
Ankieta
Czy popierasz zapowiadany strajk nauczycieli?
| | | |