Viva Polonia

 4 listopada Centrum Paderewskiego zainauguruje drugą edycję Festiwalu „Viva Polonia! Ku pokrzepieniu serc”, któremu przyświeca idea promocji kultury polskiej – muzyki, sztuki oraz historii. Nieprzypadkowy jest termin wydarzenia, które potrwa do 11 listopada. Nawiązuje on do setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

 

4 listopada Centrum Paderewskiego zainauguruje drugą edycję Festiwalu „Viva Polonia! Ku pokrzepieniu serc”. W programie tegorocznego festiwalu znalazły się koncerty, lekcje patriotyczne oraz wystawa. Festiwal rozpocznie się występem legendarnego Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk im. Stanisława Hadyny z repertuarem najpiękniejszych pieśni patriotycznych. Publiczność odnajdzie w programie m.in. polskie pieśni hymniczne, a także popularne pieśni wojenne, żołnierskie i partyzanckie.
Podczas koncertu finałowego, zatytułowanego Viva Polonia! Viva Paderewski! zabrzmi natomiast „Manru” – opera Ignacego Jana Paderewskiego w wykonaniu solistów i orkiestry Opery Krakowskiej.

To historyczny moment w prawie trzydziestoletniej historii Centrum Paderewskiego. Jedyne dzieło sceniczne Paderewskiego i jedyna dotąd polska opera wystawiona w Metropolitan Opera w Nowym Jorku, po raz pierwszy pojawi się na deskach kąśnieńskiej sceny.

Fundamentalną częścią projektu Viva Polonia! są lekcje patriotyczne, skierowane do dzieci i młodzieży, w wykonaniu ich rówieśników z Koła Teatralnego „Improwizacja”, działającego przy Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych
w Gromniku, zaprezentowane w ciekawej formie spektaklu teatralnego „Herosi Niepodległej”. Spektakl skierowany jest głównie do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz ośrodków wychowawczych.

Festiwal odbywa się pod Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy oraz pod honorowym patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego.

 

Program Festiwalu

4 listopada, godz. 18.00

Sala Koncertowa Stodoła

Zespół Pieśni i Tańca Śląsk im. Stanisława Hadyny

Bilety w cenie 30 zł

 

11 listopada, godz. 18.00

Sala Koncertowa Stodoła

Ignacy Jan Paderewski – Manru

wersja koncertowa opery w wykonaniu solistów i orkiestry Opery Krakowskiej

Bilety w cenie 30 zł

 

Herosi Niepodległej - lekcje patriotyczne w formie spektaklu teatralnego

5 listopada, godz. 11.00

6 listopada, godz. 11.00

7 listopada, godz. 11.00

7 listopada, godz. 13.00

8 listopada, godz. 11.00

8 listopada, godz. 13.00

9 listopada, godz. 11.00

Wstęp wolny

 

Wokół Manru – jedynej opery Ignacego Jana Paderewskiego

wystawa autorstwa Adama Czopka

Bilety w cenie 6 i 4 zł

 

 

03.11.2018
Twój komentarz:
Ankieta
Czy popierasz zapowiadany strajk nauczycieli?
| | | |