Janusza Dziduszki „Leksykon malarstwa światowego w miniaturach”

 Muzeum Etnograficzne w Tarnowie zaprasza na wyjątkowe spotkanie z malarstwem światowym. 9 listopada odbędzie się wernisaż wystawy Janusza Dziduszki. Jego twórczość artystyczna to przede wszystkim odtwarzanie w miniaturowych wymiarach malarstwa światowego i polskiego.  W kolekcji znajdują prace m.in. Bruegela, Beksińskiego czy Siemiradzkiego.

 

W piątek, 9 listopada gościem Muzeum Etnograficznego, oddziału Muzeum Okręgowego w Tarnowie przy ul. Krakowskiej 10 będzie Janusz Dziduszko. Początek spotkania o godzinie 18:00. Wstęp wolny.

Urodzony w 1938 r. w Ustrzykach Dolnych Dziduszko jest twórcą niezwykłej techniki malarskiej, polegającej na malowaniu kredkami szkolnymi na papierze ściernym (granulacja 100-320) w formacie A4 lub zestawach A4. Zanim jednak powrócił do swojej pasji, czyli malarstwa, prowadził intensywne życie architekta.

Naukę rozpoczął w Sanoku, gdzie został przesiedlony wraz z rodziną po II wojnie światowej. W 1955 r. rozpoczął studia na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. Po ich ukończeniu, projektował wiele obiektów m.in. w Koszalinie i Krakowie. W 1965 roku zaczął projektować w Tarnowie. Po pół wieku pracy zawodowej powrócił do rysunku i malowania.

Twórczość artystyczna Dziduszki, to przede wszystkim odtwarzanie w miniaturowych wymiarach znakomitego malarstwa światowego i polskiego. Swą pasję traktuje z przymrużeniem oka, pół żartem-pół serio. Swe malunki nazywa „kopiami”, pastiszami lub wręcz wariacjami na temat. W jego kolekcji znajdują się prace m.in. Pietera Bruegela, Zdzisława Beksińskiego czy Henryka Siemiradzkiego.

Wystawa, której kuratorem jest Katarzyna Lasko, czynna będzie do stycznia przyszłego roku.

08.11.2018
Twój komentarz:
Ankieta
| | | |