Obchodów ciąg dalszy

 10 i 11 listopada odbędą się w Tarnowie obchody Narodowego Święta Niepodległości. Zainauguruje je koncert „Amor Patriae" chóru „Bonum Caremen” w Sali Lustrzanej 10 listopada o godzinie 17.00.

 

W przededniu Narodowego Święta Niepodległości, 10 listopada o godzinie 17.00, w Sali Lustrzanej w Tarnowie odbędzie się koncert chóru „Bonum Caremen” zatytuowany „Amor Patriae". Ochotniczy chór „Bonum Carmen” przygotował koncert z repertuarem pieśni patriotycznych i żołnierskich. 10 listopada zaprasza mieszkańców Tarnowa na pierwszy z nich, kolejny koncert odbędzie się w Pałacu Młodzieży 16 listopada.Wstęp jest bezpłatny.

Natomiast w Centrum Sztuki Mościce w koncercie galowym z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości, 10 listopada o godzinie 19.00 wystąpi Dziewczęcy Chór Katedralny „Puellae Orantes” z towarzyszeniem orkiestry „Sinfonia Galicya” Najważniejszym punktem koncertu będzie światowe prawykonanie utworu „Missa pro Patria". To dzieło Łukasza Farcinkiewicza - warszawskiego kompozytora, z którym chór „Puellae Orantes" współpracuje od 2012 roku. W poszczególnych częściach przeplatają się motywy zaczerpnięte z polskiej literatury muzycznej - polonezy i mazurki Fryderyka Chopina oraz pieśni: „Boże coś Polskę", „Jak szczęśliwa Polska cała", „Bogurodzica". W finale zabrzmi motyw „Mazurka Dąbrowskiego".

Do dyrygowania orkiestrą „Sinfonia Galicya” chór zaprosił Alexandra Humalę. Jest to  wybitny dyrygent, laureat wielu prestiżowych nagród i stypendiów, m.in. jest dwukrotnym laureatem nagrody polskiego Ministra Kultury - Gaude Polonia. Był zatrudniony jako dyrygent w Studium Operowym Białoruskiej Akademii Muzycznej, pracował jako asystent dyrygenta w Operze Wrocławskiej, Narodowej Orkiestrze Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, Orkiestrze Filharmonii Narodowej w Warszawie oraz Liońskiej Operze Narodowej. Jest głównym dyrygentem i dyrektorem artystycznym Białoruskiej Państwowej Capella Sonorus. Wstęp na koncert w Centrum Sztuki Mościce odbędzie za zaproszeniami.

W dniu 11 listopada w Mościcach o godzinie 11.11 zaprezentowana zostanie inscenizacja historyczna „Odwojowanie Tarnowa” , a na mościckim cmentarzu odbędą się uroczystości rocznicowe.

O godzinie 15.00 w Bazylice Katedralnej odprawiona zostanie msza święta w intencji Ojczyzny, z udziałem chóru „Puellae Orantes”, odbędzie się też uroczystość rocznicowa przy Grobie Nieznanego Żołnierza, a wieczorem w amfiteatrze letnim tarnowianie, wspólnie z aktorami Teatru im. Ludwika Solskiego, zaśpiewają pieśni żołnierskie i patriotyczne.

09.11.2018
Twój komentarz:
Ankieta
Czy popierasz zapowiadany strajk nauczycieli?
| | | |