Brzeskie drogi do niepodległości

 O roli Brzeska w drodze do niepodległości opowiada film dokumentalny zrealizowany przez Studio.pl w partnerstwie z TG Sokół w Brzesku. Materiał zaprezentowany zostanie 11 listopada o 16.00 w brzeskim Miejskim Ośrodku Kultury.

 

Rola Brzeska jako miasta na bezpośrednim zapleczu frontu od grudnia 1914 roku do maja 1915 roku. Bitwy i potyczki, które rozegrały się w sąsiedztwie miasta. Pierwsza na świecie linia poczty lotniczej. Szczegóły dotyczące wykorzystania samolotów startujących z podbrzeskich lotnisk. Tym zagadnieniom poświęcony jest film dokumentalny Brzeskie drogi do niepodległości. Zaplecze lotnisk w Jasieniu, Brzesku i Biadolinach, z których korzystało około 30 samolotów i elita pilotów austro-węgierskich obsługiwane było przez cztery kompanie, liczące w sumie ponad 700 osób. Statki powietrze odegrały poważną rolę w rozstrzygnięciu największej na froncie wschodnim operacji militarnej. Za ich pomocą dostarczano pocztę do oblężonej Twierdzy Przemyśl. Przy udziale lotnictwa zorganizowano także nietypową akcję marketingową piwa z okocimskiego browaru. Więcej szczegółów na ten temat w filmie dotyczącym historii I wojny w okolicach Brzeska.

Ostatnia część materiału traktuje o tym, jak wyglądała Wielka Wojna z perspektywy jednego człowieka. W filmie znalazły się bowiem cytaty z frontowej korespondencji Adama Petersa. Po wojnie pracował on jako miejski lekarz w Brzesku. Wcześniej służąc w CK armii pisywał do swojej narzeczonej,  a następnie żony. Do korespondencji wykorzystywał fotografie z miejsc, w których przebywał lecząc chorych w lazaretach. Ponadto w filmie - za zgodą autorów – wykorzystano m.in. rysunki badacza historii lotnictwa dr Krzysztofa Wielgusa oraz zdjęcia należące do brzeskiego kolekcjonera fotografii Marka Sukiennika. Materiał zrealizowany przez Studio.pl w partnerstwie z TG Sokół w Brzesku zostanie pokazany 11 listopada w Miejskim Ośrodku Kultury w Brzesku o godzinie 16.00. Wstęp na projekcję jest wolny.

09.11.2018
Twój komentarz:
Ankieta
Czy popierasz zapowiadany strajk nauczycieli?
| | | |