Projekt budżetu Tarnowa

 Inwestycje drogowe, komunikacyjne i służące kontynuacji rozwoju miasta znalazły się w projekcie budżetu Tarnowa na 2019 rok. Są wśród nich między innymi: utworzenie kolejnej Strefy Aktywności Gospodarczej, integracja transportu publicznego i przebudowa ulic. Prognozowane dochody budżetu wyniosą ponad 750 milionów złotych, wydatki miasta w 2019 roku nieco przekroczą 864 miliony złotych.

 

Do projektu uchwały budżetowej na 2019 rok wpisanych zostało ponad 40 inwestycji drogowych na łączną kwotę ponad 116 milionów złotych. Są wśród nich między innymi: przebudowa ulicy Lwowskiej – 32,8 miliona złotych, modernizacja ulicy Elektrycznej, modernizacja ulic Okrężnej i Braci Saków – 2 miliony oraz integracja transportu publicznego, która usprawni i upłynni przejazd przez miasto – 13,5 miliona złotych.

Projekt zawiera też inwestycje sportowe na kwotę 25,5 miliona złotych. Najważniejsze z nich to rozpoczęcie przebudowy Stadionu Miejskiego i kontynuacja budowy hali „Jaskółka”, na którą w 2019 roku przeznaczonych zostanie 22,8 miliona złotych. W projekt budżetu Gminy Miasta Tarnowa na rok przyszły zostały też wpisane między innymi: remont płyty Rynku – 5,5 miliona złotych, kontynuacja rewitalizacji Parku Strzeleckiego – 3,6 miliona i rozbudowa Szkoły Podstawowej nr 9 wraz z budową basenu. Na inwestycje w kulturę i w edukację przeznaczonych zostanie łącznie blisko 50 milionów złotych. - Projekt budżetu jest skonstruowany tak, aby kontynuować realizację rozwojowych celów miasta – podkreśla prezydent Tarnowa, Roman Ciepiela. - W przyszłym roku będziemy realizować główne zadania inwestycyjne, co do których decyzje zapadły w latach poprzednich. Niemal wszystkie inwestycje były wpisane wcześniej do wieloletniej prognozy finansowej. Zadań inwestycyjnych jest w projekcie budżetu na rok przyszły ponad 120, opiewają na kwotę blisko 220 milionów złotych.

Prognozowane dochody budżetu wyniosą ponad 750 milionów złotych. Na dochody złożą się subwencje z budżetu państwa, w tym subwencja oświatowa w wysokości ponad 197 milionów złotych, dotacje celowe, z których najwyższa, wynosząca ponad 45 milionów złotych, przeznaczona jest na sfinansowanie rządowego programu „Rodzina 500 Plus”, dochody majątkowe oraz wpływy z podatków i opłat lokalnych w łącznej kwocie ponad 120 milionów złotych. Jednym z ważniejszych źródeł dochodów własnych jednostek samorządu terytorialnego jest podatek od nieruchomości, sięgający blisko 66 procent wpływów miasta Tarnowa z tytułu podatków i opłat lokalnych. Na rok 2019 został zaplanowany w kwocie 79,5 miliona złotych. Wpływy z podatku od usług transportowych zaplanowano na ponad 1,9 miliona złotych. Prognoza dochodów z tytułu udziałów w podatkach CIT i PIT, stanowiących dochód budżetu państwa, wynosi odpowiednio 8,9 miliona i ponad 141 milionów złotych. 92,5 miliona złotych będzie pochodzić ze źródeł zewnętrznych, służących dofinansowaniu między innymi przebudowy ulicy Lwowskiej w ciągu drogi krajowej nr 73, integracji transportu publicznego w Tarnowie, budowy połączenia węzła autostrady w Wierzchosławicach ze Strefą Aktywności Gospodarczej, utworzenia kolejnej takiej strefy, utworzenia Centrum Usług Wspólnych i Tarnowskich Gniazd Inteligentnych Specjalizacji.

Wydatki miasta w 2019 roku nieco przekroczą 864 milionów złotych, w tym wydatki majątkowe aż 218 milionów złotych. Większość wydatków majątkowych posłuży do kontynuacji zadań, podjętych w latach poprzednich, służących głównie zwiększeniu potencjału rozwojowego Tarnowa i poprawie jakości w kluczowych dla mieszkańców dziedzinach, takich jak drogi, komunikacja, transport publiczny czy zdrowie. To między innymi wspomniane już przebudowa Lwowskiej, integracja transportu publicznego, utworzenie kolejnej Strefy Aktywności Gospodarczej, Centrum Usług Wspólnych i Tarnowskich Gniazd Inteligentnych Specjalizacji. Kontynuowana będzie przebudowa hali „Jaskółka”, rewitalizacja Parku Strzeleckiego, remont placu Kazimierza wraz z przyległymi ulicami i budowa Multimedialnego Centrum Artystycznego przy ulicy Wałowej.

Deficyt budżetowy wyniesie ponad 113 milionów złotych, a poziom zadłużenia miasta na koniec przyszłego roku przekroczy 519 milionów złotych. Zwiększenie stanu zadłużenia ma służyć wyłącznie celom rozwojowym i pozyskiwaniu środków zewnętrznych.

Największą pozycją w strukturze wydatków pozostaje niezmiennie oświata – ponad 307 milionów złotych. Jednak, jak podkreśla prezydent Tarnowa, w trakcie prac nad projektem przyszłorocznego budżetu miasta pojawiły się nowe okoliczności. - Rząd podjął decyzję o wyraźnym wzroście cen energii elektrycznej. W tym roku wydatkowaliśmy na ten cel około pięciu milionów złotych, w roku przyszłym może to być 10,3 miliona. To podwyżka o skali absolutnie nie odpowiadającej wzrostowi inflacyjnemu. To bardzo duże obciążenie budżetu miasta.

Na wsparcie dla rodzin i pomoc społeczną zapisane zostały w projekcie ponad 254 miliony, a na dofinansowanie opieki zdrowotnej ponad 10 milionów

 

20.11.2018
Twój komentarz:
Ankieta
Czy weźmiesz udział w nadchodzących wyborach samorządowych?
| | | |