Czad znowu groźny

 W okresie jesienno-zimowym wzrasta zagrożenie związane z zatruciem tlenkiem węgla. Strażacy przypominają, że czad jest bezwonny, bezbarwny i pozbawiony smaku, a głównym powodem zatruć w budynkach mieszkalnych jest niesprawność przewodów kominowych.

 

W okresie jesienno-zimowym wzrasta niebezpieczeństwo zatrucia tlenkiem węgla. Związane jest to z rozpoczęciem ogrzewania domów i mieszkań. W czasie ostatniego sezonu grzewczego strażacy KM PSP Tarnów, w związku z emisją tlenku węgla, interweniowali 47 razy. Tlenkiem węgla zatruło się 36 osób, a dwie osoby zmarło.

Z badań społecznych wynika, że co czwarty Polak uważa, że czad można rozpoznać po zapachu lub po dymie. Tymczasem czad, czyli tlenek węgla, powstaje podczas procesu niecałkowitego spalania materiałów palnych. Ma silne właściwości toksyczne. Jest bezwonny, bezbarwny i pozbawiony smaku. Jest lżejszy od powietrza dlatego też gromadzi się głównie pod sufitem. Objawy towarzyszące zatruciu czadem to m.in. bóle i zawroty głowy, duszność, senność, osłabienie oraz przyspieszona czynność serca.

Głównym powodem zatruć w budynkach mieszkalnych jest niesprawność przewodów kominowych. Obecność czadu w pomieszczeniu pomoże wykryć czujka tlenku węgla, który emitując głośny sygnał dźwiękowy, ostrzeże przed niebezpieczeństwem.

- Czad to niebezpieczny zabójca, potrafi przyjść niezauważalny i być bardzo groźny. Przed czadem trzeba bronić się świadomością, edukacją i wiedzą – mówi bryg. mgr inż. Piotr Wójcik, zastępca Komendanta Miejskiego PSP w Tarnowie. - Istotnym jest uświadomienie odbiorcom kampanii korzyści, jakie niesie za sobą zamontowanie i właściwa eksploatacja czujek dymu i tlenku węgla w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych. Ważne jest przypomnienie właścicielom i zarządcom budynków obowiązku okresowego dokonywania przeglądów i czyszczenie przewodów kominowych oraz sprawdzanie instalacji wentylacyjnej.

01.12.2018
Twój komentarz:
Ankieta
| | | |