„Pan Tadeusz przy Mickiewicza” - dzień wieszcza w Tarnowie

 W środę, 5 grudnia, w auli Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie  rozpocznie się impreza „Pan Tadeusz przy Mickiewicza. Dzień Wieszcza w Tarnowie". Wydarzenie organizowane jest wspólnie z tarnowskim oddziałem Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza, III LO oraz kilkoma szkołami i instytucjami.  Okazja jest szczególna: 220. rocznica urodzin Adama Mickiewicza, 100-lecie odzyskania niepodległości i symboliczne zakończenie obchodów 20. rocznicy powstania PWSZ w Tarnowie.

 

To będzie czytelnicze wydarzenia końca roku w Tarnowie. W środę, 5 grudnia, miłośnicy literatury spotkają się w kilku miejscach miasta, by uczcić 220. rocznicę urodzin Adama Mickiewicza, przypadającą w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Trudno o lepsze przypomnienie tych ważnych dat, niż przeczytanie całego Pana Tadeusza i wysłuchanie kilku wykładów na temat narodowej epopei. Dla głównego organizatora tego przedsięwzięcia – Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie, będzie to także okazja do symbolicznego zakończenia obchodów dwudziestolecia uczelni.

Pomysł tak nietypowych obchodów zrodził się wśród członków tarnowskiego oddziału Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza oraz społeczności akademickiej PWSZ. - Pierwotnie zakładaliśmy nieco skromniejszą imprezę, z mniejszym rozmachem. Entuzjazm i życzliwość dla naszych planów ze strony licznych partnerów sprawiły jednak, że postanowiliśmy zaproponować imprezę o takim właśnie kształcie – mówi Marta Mikosińska, Prezes Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza, oddział w Tarnowie.

Dzień Wieszcza rozpocznie się sesją naukową godzinie 10.30, podczas której będzie można wysłuchać czterech bardzo ciekawych wykładów. - Nasze zaproszenie przyjęli: prof. dr hab. Aleksander Wilkoń (PWSZ), który opowie o tym „Jakim językiem pisał Mickiewicz?”, prof. dr hab. Bogusław Dopart (UJ), który wygłosi wykład pt. „Pan Tadeusz jako epopeja narodu politycznego”, dr Łukasz Jewuła (III LO), który przedstawi „Ostatni zajazd na Litwie. Historia w Panu Tadeuszu” oraz ks. dr Jacek Nowak (WSD), który zwieńczy sesję wykładem „Jak pachnie i smakuje na Litwie Adama Mickiewicza” - zapowiada Marta Mikosińska. Wstęp na sesję jest wolny.

Zanim zaprezentowany zostanie pierwszy z wykładów, zaproszeni goście przeczytają fragmenty pierwszej księgi „Pana Tadeusza”. - Nasze zaproszenie przyjęli już m.in.: Rektor PWSZ, prezydent Tarnowa, dyrektorzy i wykładowcy tarnowskiej uczelni oraz przedstawiciele naszych partnerów – dodaje dr Magdalena Sukiennik z Zakładu Filologii Polskiej PWSZ.

Czytanie fragmentów pierwszej księgi będzie jedynie przedsmakiem „wielkiego czytania” epopei. Po zakończeniu sesji naukowej, impreza przeniesie się do kilku tarnowskich szkół i instytucji, gdzie zaproszeni goście przeczytają całego „Pana Tadeusza”. - Naszym zamiarem było, aby „wciągnąć” do czytania jak najwięcej instytucji położonych przy ulicy Mickiewicza. Z czasem poszerzyliśmy listę partnerów o szkoły zlokalizowane w jej pobliżu. Dzięki temu w imprezie weźmie udział więcej osób, a to oznacza, że poszerzymy także grono odbiorców, którzy dowiedzą się o tej ważnej dacie i przypomną sobie „Pana Tadeusza” – mówi Piotr Kopa, rzecznik prasowy PWSZ w Tarnowie.

04.12.2018
Twój komentarz:
Ankieta
Czy popierasz zapowiadany strajk nauczycieli?
| | | |