Nominacja dla tarnowianki

 Martyna Czech z Tarnowa, została nominowana do Paszportów Polityki. Artystkę wyróżniono w kategorii sztuki wizualne, a zwycięzcy ogłoszeni zostaną 8 stycznia.

 

„Paszporty Polityki”, jak podaje tygodnik, zostały wymyślone „dla artystów, których talent przekracza średnie polskie normy i przestaje się mieścić w naszych geograficznych granicach”. Za taką artystkę uznana została Martyna Czech z Tarnowa, którą nominowano do Paszportów w kategorii sztuki wizualne. Tarnowiankę dostrzeżono za jej emocjonalne podejście do malarstwa. - Maluje bezkompromisowo, a odłamki jej obrazów trafiają w widzów przy pierwszym spojrzeniu – napisał w zgłoszeniu Jakub Banasiak z magazynu „Szum”. - W jej wydaniu malarstwo to po prostu życie – tak z kolei swój wybór uzasadniał Karol Sienkiewicz z „Gazety Wyborczej”.

W lutym w tarnowskim Biurze Wystaw Artystycznych można było oglądać wystawę malarstwa Martyny Czech „Jad 2”. Aktualnie na wystawie „Wielcy sarmaci tego kraju…” prezentowane są dwa portrety barokowej poetki Elżbiety Drużbackiej, autorstwa tarnowianki. W BWA można także dostać książkę - katalog jej malarstwa.

Martyna Czech na swoim koncie ma już dwie poważne nagrody. W 2015 roku,  będąc jeszcze studentką katowickiej Akademii Sztuk Pięknych, została nagrodzona Grand Prix podczas finału 42. Biennale „Bielska Jesień 2015”. Dwa lata później została laureatką konkursu dla młodych twórców, organizowanego przez Program 3 Polskiego Radia  „Talenty Trójki” w kategorii „sztuki wizualne”. Zwycięzcy Paszportów Polityki ogłoszeni zostaną 8 stycznia.

Fot.Leszek Zych (Polityka)

06.12.2018
Twój komentarz:
Ankieta
Czy popierasz zapowiadany strajk nauczycieli?
| | | |