Nowy kontrakt CZT

 Centrum Zdrowia Tuchów podpisało z Narodowym Funduszem Zdrowia kontrakt na realizację, w ciągu najbliższych pięciu lat, badań prenatalnych umożliwiającego leczenie niektórych wad płodu jeszcze w łonie matki. Badania są bezpieczne zarówno dla matki, jak i dla dziecka.

 

Nieinwazyjne badanie płodu, przeprowadzone w okresie rozwoju  wewnątrzmacicznego, pozwala upewnić się, że dziecko rozwija się prawidłowo. Składa się na nie badanie USG i biochemiczne testy krwi. - Współczesne narzędzia diagnostyczne umożliwiają wykrycie części wad płodu już w łonie matki. W takiej sytuacji lekarze mogą leczyć nienarodzone jeszcze dziecko lub przygotować się do udzielenia mu właściwej pomocy już po porodzie – mówi dr nauk medycznych Artur Czekański, specjalista w zakresie ginekologii i położnictwa.

Warto dodać, że ryzyko wystąpienia patologii płodu rośnie powyżej 35. roku życia matki. Ponadto przeprowadzenia badań prenatalnych jest zalecane w sytuacji, gdy w rodzinie matki były choroby genetyczne lub jeśli poprzednie dziecko urodziło się z wadą. Warunkiem wykonania takiej diagnostyki jest skierowanie, wystawione przez lekarza prowadzącego ciążę.

Ryzyko populacyjne urodzenia dziecka z wadą wrodzoną wynosi około 3-5%. Każdy przypadek stwierdzonej patologii wymaga weryfikacji za pomocą badań genetycznych. Niektóre problemy zdrowotne płodu np. zakażenie parwowirusem, można leczyć poprzez wewnątrzmaciczne przetoczenie krwi.

Badania prenatalne są bezpieczne dla dziecka i dla matki. Według opinii specjalistów, ultrasonografia nie ma negatywnego wpływu na zdrowie dziecka, na wagę urodzeniową noworodków ani na wady nienarodzonych dzieci.

23.12.2018
Twój komentarz:
Ankieta
| | | |