Zmarł Wiesław Sąsiadowicz

 Choć nie był tarnowianinem, Tarnów urzekł Go od pierwszego spotkania. Z pasją zgłębiał związane z miastem tajemnice, legendy i ciekawostki. 27 grudnia, w wieku 75 lat, zmarł redaktor Wiesław Karol Sąsiadowicz.

 

Urodził się w 1943 roku we Lwowie, ale to Tarnów stał się Jego miejscem na ziemi. Wiesław Karol Sąsiadowicz, jako absolwent Instytutu Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego pracował m.in. w TeMI, katowickim „Sporcie”, Dzienniku Polskim, był redaktorem Polskiego Radia w Tarnowie, a przede wszystkim przez wiele lat korespondentem Polskiej Agencji Prasowej.

Był też miłośnikiem piłki ręcznej, działał w jej sekcji w Pałacu Młodzieży i Unii Tarnów. Często występował podczas meczów jako konferansjer. Po wyjeździe do Warszawy współpracował z Wydawnictwami Kolejowymi i Radiem Lwów. - Będąc repatriantem ze Lwowa i poznając coraz lepiej długą historię goszczącego moją rodzinę Tarnowa, odczuwałem już  jako uczniak,  rosnący szacunek dla dokonań tego grodu oraz jego wielkich rodaków i wychowanków. Osobowości: Wielkiego Hetmana Jana Tarnowskiego, Generała Józefa Bema, zasłużonego rodu Książąt Sanguszków, tudzież najwszechstronniejszego polskiego wynalazcy przełomu XIX i XX wieku, m.in. twórcy pierwszej kolorowej taśmy filmowej i kamizelki kuloodpornej – Jana Szczepanika, mówią same za siebie.

Warto tę listę wzbogacić, podobnie jak też wspomnieć o innych ważnych wydarzeniach w piastowskich  jeszcze dziejach miasta, które dnia 7 marca 1330 roku lokował osobiście  król  Władysław  Łokietek. Chodzi o wieści często mało powszechnie znane, albo i w ogóle.

Czerpałem je od przedwojennego jeszcze nauczyciela historii w „podstawówce” i znalazłem później potwierdzenie u pasjonata dziejów Tarnowa, zmarłego na obczyźnie  członka sztabu generała Władysława Andersa, a zarazem autora unikatowej „Książeczki”- Jana Bielatowiczanapisał w wydanej zaledwie rok temu książce „Pół wieku z Celebrytami. Wspomnienie żurnalisty”.

Książka stanowi opis ciekawych, czasami zabawnych zdarzeń „w zawodzie”, prezentuje autorskie wywiady z postaciami nauki, kultury i rozrywki, zawiera informacje mało znane, albo i nieznane w ogóle. Nie mogło jednak zabraknąć w niej wątków związanych z Tarnowem  – jego tajemnicami, zagadkami i legendami, szeregu ciekawostek, pieczołowicie i z pasją odgrzebywanych z dawno zakurzonych zakamarków.

Redaktor Wiesław Karol Sąsiadowicz zmarł 27 grudnia w Warszawie. Do końca żywo interesował się życiem i sprawami Tarnowa.


...Oto gdy założyciel grodu, Spycymir herbu Leliwa - piastujący najwyższą w kraju godność kasztelana krakowskiego - postawił na kartę węgierską, to Tarnów stał się wówczas główną bazą kupiecką na Węgry, ważnym ogniwem łańcucha naszej przyjaźni z Madziarami. Nic dziwnego więc, że w pierwszej połowie XVI wieku znalazł w tym mieście serdeczną gościnę, a także bezpieczne schronienie, król węgierski Jan  Zapolya. Z wdzięczności zwolnił wszystkich tarnowskich mieszczan od myt węgierskich. Tu ciekawostka: w tamtym okresie, goszczący króla zamek na Górze św. Marcina – stanowiącej najbardziej na północ wysuniętą część Karpat - był jednym z najpiękniejszych  małopolskich  kaszteli typu naddunajeckiego. Mieściła się w nim bogata galeria dzieł sztuki renesansowej oraz duży księgozbiór.

Później, kiedy linia rodu Tarnowskich dobiegała swojego kresu, ludzie księcia Ostrogskiego przystąpili niespodziewanie do przejęcia górskiego zamku. Gospodarze ukryli wówczas  cenną  jego zawartość w niewiadomym dotąd miejscu. Być może spoczywa ona nadal jeszcze w tajemnym przejściu podziemnym, prowadzącym ponoć z owego kasztelu do Klasztoru Ojców Bernardynów.

Nie zbadano tego dokładnie z obawy przed zawaleniem się tunelu. Poszukiwacze natrafili jedynie na pojedyncze okazy rycerskiego oręża i innych przedmiotów,  tuż  jednak  za dawnym wejściem do lochów,  bo tylko tam udało im się dotrzeć. Nie dziwota, że ruiny zamczyska pobudzały wyobraźnię miejscowych dzieciaków i dociekania starszych osób, zresztą do teraz....

Fragment książki „Pół wieku z Celebrytami. Wspomnienie żurnalisty”.

27.12.2018
Komentarze:
Córeczka: 28.12.2018
Żegnaj Tatusiu
Twój komentarz:
Ankieta
| | | |