Grafiki Urszuli Gawron

 6 stycznia o godzinie 18.00 w galerii przy ulicy gen. Józefa Bema 20 w Tarnowie

odbędzie się wernisaż wystawy grafik Urszuli Gawron „Święta Rodzina”. Wystawa będzie czynna do 30 stycznia.

 

Galeria przy ulicy Bema 20 w Tarnowie zaprasza na wystawę Urszuli Gawron „Święta Rodzina", na której prezentowane będą unikalne grafiki, które w bardzo współczesny sposób ukazują Świętą Rodzinę.
Wernisaż odbędzie się w niedzielę, 6 stycznia, o godzinie 18.00, wystawę będzie można oglądać do 30 stycznia.

- Cykl o Świętej Rodzinie miał swój początek ponad dziesięć lat temu, w 2006 roku, kiedy powstała pierwsza praca, która miał być tylko bożonarodzeniową kartką. Potem adwentowo zaczęłam się zastanawiać nad rodziną małego Jezusa, nad ich życiem, zwykłą codziennością, tym co robili, czym mogli się zajmować – tak powstało kilka następnych prac. Dopełnieniem całości były jednak rekolekcje ignacjańskie u ojców Jezuitów w Częstochowie, podczas których w sposób szczególny prowadziło się medytacje nad życiem Jezusa i Świętej Rodziny. Doszłam wtedy do wniosku, że do czasów nauczania Jezusa Ich rodzina była prawdopodobnie zupełnie normalna, z wszystkimi radościami i troskami jakie mogło nieść tamtejsze życie – pisze o swoich pracach Urszula Gawron. - Mogli mieć ogródek, łowić ryby, prać, gotować, uczyć się i razem podróżować do rodziny, do świątyni, na zakupy, na różnego rodzaju święta. Nic szczególnego. Kolejnym etapem moich przemyśleń było „przeniesienie” Świętej  Rodziny w czasy współczesne. Zastanawiałam się co mogliby robić dzisiaj w ramach swojej normalności i zwyczajności? Może budować karmnik, lepić bałwana, jeździć na rowerach i zbierać owoce w sadzie? A sam mały i dorastający Jezus, z pewnością jak większość dzieci nie zawsze był grzeczny, nie od razu rozumiał czym jest dobro, co jest bezpieczne i dlaczego kota nie można ciągnąć za ogon. Z pewnością tak jak każde dziecko, czasami miał gorączkę, czasami ból brzucha albo bolące gardło, a rodzice z troską i obawą starali się temu wszystkiemu jakoś zaradzić. Cykl o Świętej Rodzinie miał pokazywać jej zwyczajność, normalność i przez to także bliskość każdej rodzinie.

Całość grafik do tej pory można było oglądać w klasztorze ojców Jezuitów w Częstochowie. Część z nich została opublikowana w książce s. Weroniki Przygody CSFN „Myśli na każdy dzień roku bł. Franciszki Siedliskiej”; natomiast prace prezentowane w Galerii Bema20 trafią w ręce tarnowskiego Zgromadzenia Księży Filipinów.

Urszula Gawron jest artystą grafikiem, urodzona w 1975 roku w Tarnowie. Ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych, specjalność wystawiennictwo oraz Policealne Studium Plastyczne w zakresie meblarskich technik konserwatorskich w Tarnowie. W roku 2003 ukończyła z wyróżnieniem studia na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Śląskiego Filii w Cieszynie, na kierunku Edukacji Artystycznej w pracowni grafiki warsztatowej prof. Eugeniusza Delekty. Pracę magisterską pisała pod kierunkiem prof. Katarzyny Olbrycht. W ramach programu Erasmus/Sokrates otrzymała stypendium naukowe i kontynuowała swoją naukę we Francji na Universitaire Rennes 2. Obecnie mieszka w Nowym Sączu.

 

05.01.2019
Twój komentarz:
Ankieta
| | | |