Do jutra wniosek o mały ZUS

 Właściciele małych firm, którzy chcą skorzystać z małego ZUS, muszą się spieszyć, wnioski można składać tylko do jutra, czyli 8 stycznia. W Tarnowie dokumenty zgłoszeniowe, uprawniające do małego ZUS, złożyło już 611 przedsiębiorców.

 

Drobni przedsiębiorcy mają czas do 8 stycznia, aby zgłosić się do ubezpieczeń społecznych z nowym kodem, który zaczyna się od cyfr 05 90 lub 05 92 i skorzystać z małego ZUS. Dzięki nowej uldze dla przedsiębiorców, mogą płacić niższe, uzależnione od przychodu składki na ubezpieczenia społeczne. Do tej pory z tego rozwiązania skorzystało 611 tarnowskich przedsiębiorców, w całej Polsce – 74,6 tys. osób.

Przedsiębiorcy, którzy chcą skorzystać z małego ZUS nie muszą specjalnie przychodzić do ZUS, aby złożyć odpowiednie dokumenty. Wszystko można załatwić przez internet, za pomocą programów, których używają do rozliczania składek - Płatnik i ePłatnik.

Z małego ZUS można skorzystać, jeśli w poprzednim roku kalendarzowym prowadziło się działalność gospodarczą przez co najmniej 60 dni, a działalność ta była zarejestrowana w CEIDG (dotyczy to także wspólnika spółki cywilnej). Dlatego przedsiębiorca, który dopiero rozpoczął działalność, nie będzie mógł od razu skorzystać z tego rozwiązania. Nie można też w poprzednim roku kalendarzowym rozliczać się w formie karty podatkowej, ani korzystać ze zwolnienia z VAT. Ponadto od poprzedniego okresu 36. miesięcznego limitu korzystania z ulgi musi upłynąć 60. miesięczna karencja.

Z małego ZUS można skorzystać, jeśli przychody z działalności gospodarczej za ubiegły rok kalendarzowy nie przekroczyły trzydziestokrotności minimalnego wynagrodzenia. Za 2018 r. wynosi ona 63 000 złotych.

Z małego ZUS można korzystać przez maksymalnie 36 miesięcy w ciągu ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych prowadzenia działalności gospodarczej. Najniższa podstawa, od której naliczane będą składki na ubezpieczenia społeczne, zależy od przychodu w poprzednim roku kalendarzowym. Z uprawnienia do korzystania z małego ZUS można zrezygnować w każdym czasie, a więc także od dnia nabycia do niego prawa. Oznacza to, że przedsiębiorca zrezygnuje z uprawnienia, jeśli nie zgłosi się do ubezpieczeń z właściwym kodem tytułu ubezpieczenia, w terminie 7 dni liczonych od 1 stycznia danego roku, pierwszego dnia prowadzenia działalności gospodarczej lub wznowienia działalności gospodarczej, pierwszego dnia, w którym będzie spełniał warunki do korzystania z małego ZUS.

07.01.2019
Twój komentarz:
Ankieta
| | | |