Optymalizacja do poprawki

 Do 15 stycznia mieszkańcy Tarnowa mogą jeszcze przesyłać uwagi związane z tzw. optymalizacją sieci linii komunikacyjnych. Można się spodziewać, że uwag będzie sporo. Proponowane zmiany wzbudziły mocny sprzeciw pasażerów komunikacji miejskiej.

 

Na zlecenie Urzędu Miasta Tarnowa opracowana została tzw. optymalizacja sieci linii komunikacyjnych w Tarnowie. Pracownicy Politechniki Krakowskiej, po analizie zmodyfikowali trasy autobusów i częstotliwość kursów tak, by autobusy w skali roku pokonywały mniej niż dotychczas kilometrów.

Zaproponowane zmiany spotkały się jednak ze zdecydowanym sprzeciwem mieszkańców miasta. Trudno się temu dziwić, bo optymalizacja zakładała m.in. całkowitą likwidację kursujących w porannym i popołudniowym szczycie linii nr 41, 44,46 i 48, popularna „czternastka” miałaby kursować wyłącznie z os. Zbylitowska Góra do Mościc, a linia 31 miała zostać rozbita na dwie odrębne. Skrócenie poszczególnych tras oznacza konieczność przesiadek, a więc znaczne utrudnienia nie tylko dla osób starszych, ale i uczniów czy osób, które dojeżdżają do zakładów pracy.

Proponowane zmiany dotyczyły niemal wszystkich linii w mieście i kursów podmiejskich. W Tarnowie te same, co dotychczas trasy, wykonywać miały jedynie 0, 3, 9 i 30, choć i tu planowano rzadsze kursy. Mocno skrócone zostały trasy linii 206, 210, 213, 222, 229 i 239. Optymalizacja miała nie tylko pozwolić oszczędzić kilometry, miała przede wszystkim przynieść oszczędności finansowe. W projekcie budżetu miasta brakowało bowiem około dwóch milionów złotych na sfinansowanie połączeń komunikacyjnych. Pieniądze ostatecznie się znalazły, ale nie oznacza to zaprzestania prac nad optymalizacją komunikacji miejskiej. Konsultacje wciąż trwają i może zawczasu zainteresowani powinni zabrać głos. Uwagi można przesyłać do 15 stycznia drogą elektroniczną na adres zdik@zdik.tarnow.pl lub tradycyjną na adres ZDiK, ul. Bernardyńska 24.

 

 

 

09.01.2019
Komentarze:
Jacek: 11.01.2019
Najbardziej kuriozalnym pomysłem jest poprowadzenie linii 2, a w zasadzie 20 al. 1Maja i Mickiewicza... obecnie 2 wyjeżdżając 4minuty później i robiąc rundę honorową po SAG dogania 210 w okolicach skrzyżowania Lwowskiej i Starodąbrowskiej. Dodatkowo odcina to południową cześć Tarnowa od dorodnego dojazdu do SAG.
Iwona Katarzyna: 16.01.2019
Linia nr 12 z Mościc do Tarnowa powinna jeździć jak dotychczas a nawet.więcej mogłaby wjeżdżać w ul Kilińskiego z przystankami na żądanie ( Zbylitowska - Kiliñskiego - Czarna Droga ) i do Tarnowa trasą jak dotychczas bez przesiadek Linia ta spełnia rewelacyjnie potrzeby mieszkańców,ponieważ bez przesiadek dojeżdża do wszystkich urzędów a także do szpitala i przychodni W imieniu osób pracujących proszę aby autobus ranny wyjeżdżał o 5 minut wcześniej z pętli Mościce tj. 6.48 (ewentualnie ten kurs mógłby pominąć osiedle Kolejowe
Twój komentarz:
Ankieta
| | | |