Bezpieczne ferie

 Zaczynają się ferie zimowe i rozpoczynają się intensywne działania Inspekcji Transportu Drogowego – ruszyła akcja „Bezpieczny autokar”. Akcja prowadzona jest przez Inspekcję Transportu Drogowego od 2003 roku.

 

Uczniowie pięciu województw, w tym małopolskiego, rozpoczynają właśnie zimowe ferie. - Wzmożone kontrole w ramach akcji „Bezpieczny autokar” będą prowadzone do ostatnich dni ferii. Będą odbywały się na głównych szlakach komunikacyjnych, w miejscu odjazdu autokarów i wyznaczonych stałych punktach kontrolnych. Inspektorzy sprawdzą wymagane dokumenty, trzeźwość i czas pracy kierowców oraz stan techniczny pojazdów – mówi Alvin Gajadhur, Główny Inspektor Transportu Drogowego.

W przypadku stanu technicznego pojazdów,m, ocenie podlega m.in. stan układów hamulcowego, kierowniczego, wydechowego oraz oświetlenie i ogumienie. Są to elementy bezpośrednio odpowiadające za bezpieczeństwo pasażerów i pozostałych uczestników ruchu.

Zainteresowanie rodziców akcją i jej efekty z ubiegłych lat, najlepiej świadczą o potrzebie takich działań prowadzonych na polskich drogach. Dlatego bardzo ważne jest, aby kierowcy i przewoźnicy przestrzegali podstawowych zasad bezpieczeństwa. - Chciałbym prosić wszystkich rodziców, wychowawców i opiekunów, którzy będą towarzyszyć dzieciom i młodzieży podczas ferii, o szczególną rozwagę. Przede wszystkim pamiętajmy, że zimą na drodze pośpiech jest złym doradcą – apeluje Piotr Ćwik, Wojewoda Małopolski.

Wystarczy zgłoszenie od rodziców lub opiekunów dzieci, aby Inspekcja mogła przeprowadzić kontrolę autokaru przed planowym wyjazdem. Niezbędne informacje dotyczące wyjazdu należy przekazać z odpowiednim wyprzedzeniem, telefonicznie lub drogą elektroniczną.

W ocenie Inspekcji, kontynuowanie wzmożonych kontroli jest niezbędne. Wciąż ujawniane są przypadki naruszeń, które mogą doprowadzić do drogowych tragedii. W trakcie ubiegłorocznych ferii inspektorzy ITD skontrolowali 1300 pojazdów – zatrzymano 53 dowody rejestracyjne (4,1%) w tym, w 21 przypadkach (1,6%), ze względu na fatalny i zagrażający bezpieczeństwu pasażerów stan techniczny autokarów konieczne było wydanie zakazów jazdy.

Inspekcja przypomina również, aby w czasie zimowych wyjazdów, o bezpieczeństwo własne i innych uczestników ruchu drogowego zadbali też kierowcy samochodów osobowych udający się na wypoczynek. Pasażerowie powinni zapinać pasy bezpieczeństwa, a dzieci powinny być przewożone w fotelikach.

12.01.2019
Twój komentarz:
Ankieta
| | | |