Fotografie Krzysztofa Millera

 Tarnowskie Centrum Kultury i Dom Spotkań z Historią zapraszają na wystawę fotografii zatytułowaną „Krzysztof Miller. Rok 1989”. Otwarcie odbędzie się 16 stycznia w Galerii TCK. Wystawa dokumentuje wydarzenia roku 1989 – od stycznia i pierwszych spotkań Okrągłego Stołu, przez czerwiec i wolne wybory w Polsce, aż po przemiany w innych krajach bloku wschodniego.

 

Tarnowskie Centrum Kultury i Dom Spotkań z Historią zapraszają na wystawę „Krzysztof Miller. Rok 1989”. Otwarcie odbędzie się 16 stycznia o godzinie 18:00 w Galerii TCK. Wernisaż i spotkanie z kuratorem, Waldemarem Gorlewskim, poprowadzi Marek Grygiel.

Wystawę tworzy około stu zdjęć wybitnego fotoreportera, który od 1989 współpracował z „Gazetą Wyborczą”. W swojej ponad dwudziestoletniej karierze fotografował najważniejsze konflikty zbrojne oraz inne istotne wydarzenia w Afganistanie, Czeczenii, państwach afrykańskich, Gruzji, Bośni. W Galerii TCK prezentowane będą jednak zdjęcia, od których zaczynał swoją pracę.

To pierwsza wystawa jego fotografii i druga jej prezentacja. Pierwsza miała miejsce w Domu Spotkań z Historią, w pełni pokazując wydarzenia roku 1989 – od stycznia i pierwszych spotkań Okrągłego Stołu, przez czerwiec i wolne wybory w Polsce, aż po przemiany w innych krajach bloku wschodniego – Czechosłowacji, Rumunii i na Węgrzech.

Poza zdjęciami, które od maja Krzysztof Miller robił już dla „Gazety Wyborczej”, widzowie obejrzą też jego fotografie publikowane w drugim obiegu. Ekspozycję uzupełni około dwustu zdjęć prezentowanych w slideshow, a całość wzbogacą materiały filmowe. W przeprowadzonych wywiadach fotoreporterzy i artyści, przyjaciele i znajomi wspominają Millera oraz wydarzenia roku 1989. Wśród nich są m.in. Chris Niedenthal, Anna Bohdziewicz, Czarek Sokołowski, Maja Komorowska, Kazik Staszewski, Paweł Smoleński, Krzysztof Skiba.

- Rok 1989 był rokiem przełomowym dla Polski i dla naszego regionu, ale był również przełomowy dla Krzysztofa Millera. Z fotografa-amatora, który towarzyszył demonstracjom NZS-u, stał się profesjonalnym fotoreporterem jednego z najważniejszych dzienników w wolnej Polsce – podkreślają kuratorzy wystawy Katarzyna Puchalska i Waldemar Gorlewski.

Na wystawie nie zabrakło fotografii z życia codziennego, ale i protestów, strajków, manifestacji oraz artystycznych happeningów, które były charakterystyczne dla tego czasu. Widać mieszkańców Warszawy, bywalców festiwalu w Jarocinie i uczestników akcji Pomarańczowej Alternatywy. Emocje widać nie tylko na twarzach manifestujących ludzi, ale również na transparentach z demonstracji – niektóre z haseł, mimo upływu czasu, pozostają aktualne.

Miller jeździł też do państw Europy Środkowo-Wschodniej. Był w czeskiej Pradze, gdy w czasie Aksamitnej Rewolucji Alexander Dubček stał się bohaterem 1968 roku, a Václav Havel został namaszczony na narodowego przywódcę. Dokumentował rocznicę odzyskania niepodległości na Węgrzech. Zrobił zdjęcia w Bukareszcie, gdy na ulicach dochodziło do aktów przemocy i przelewu krwi.

Krzysztof Miller uwiecznił przełomowe wydarzenia i o nich opowiadają fotografie na wystawie. Wyłania się z nich nie tylko obraz ówczesnej rzeczywistości, ale także portret fotoreportera-amatora, który przez rok intensywnej pracy rozwija w pełni swój talent i staje się zawodowcem.

Wystawa czynna będzie od 17 stycznia do 16 lutego. Bilety kosztują trzy i dwa złote (ulgowy).

16.01.2019
Twój komentarz:
Ankieta
Czy weźmiesz udział w nadchodzących wyborach samorządowych?
| | | |